TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilere afet eğitimi

Eklenme Tarihi : 30 Eylül 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 260 kez okunmuş.
- Türkiye'de ilk kez "Engelli Stratejik Planı" hazırlamak üzere yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin doğal afetler sırasında yapması gerekenler, öncesinde alınacak önlemler ve uygulanacak eğitim programının oluşturulması için proje hazırlıklarına başladı. Engellilere yönelik Türkiye'deki ilk uluslararası kongre için hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu doğrultuda yürütülen "Engelsizmir Projesi" kapsamında, engellilerin yaşamın her alanında karşılaşabileceği sorunların çözümüne yönelik örnek çalışmalara imza atıyor. Proje hazırlıklarının bir ayağını ise "Afet Yönetimi ve Engelliler" adı altında devam eden proje oluşturuyor. Deprem, yangın gibi afetler sırasında yapılması gerekenlere yönelik eğitimlerin genellikle fiziksel engeli olmayanlara yönelik hazırlandığını düşünen İzmir Kent Konseyi Engeli Meclisi üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışma başlattı. İlk uygulama İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Doğal Afet ve Deprem Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Deprem simülatöründe canlandırılan yapay sarsıntılarla engellilerin deprem anında yapması gerekenler, başlangıç anındaki yangınlara müdahale teknikleri gibi eğitimler itfaiye çalışanları tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Uygulama eğitimine Engelsizmir Kongresi Başkan Doç. Dr. Levent Köstem, Yürütme Kurulu üyelerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Murat Bakan, İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Gülgün Tosun, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Ferhan Şirvan'la birlikte Çağdaş Görmeyenler Derneği, İzmir MS Derneği, İşaret Dili Eğitmen ve Çevirmenleri Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği temsilcileri de katıldı. ENGELLİLER, ENGELLİLERİ EĞİTECEK Eğitimde deprem ve yangın anında engellilerin yaşamsal olarak nelere dikkat etmesi ve nasıl önlem almaları gerektiği konusunda tespitler ve görüşler ele alındı. Bir sonraki aşamada ise engelli temsilcileri gözetiminde, her engel grubunda bulunan engellilere ayrı ayrı eğitimler verilecek. Bir yıl içinde her engel grubundaki engellilerin 2 kez eğitim almaları hedefleniyor. Projede yer alan Engelsizmir Kongresi Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem, Türkiye'nin engellilere yönelik birçok konuda gelişmiş ülkelerin gerisinde olduğunu belirterek, "Türkiye'de hiçbir kentin engellilere yönelik stratejik planı yok. İzmir olarak bu konuda bir ilk olacağız. Biz burada engellilere yönelik yapılmamış birçok şeyin yapılabilirliğini ortaya koymaya çalışıyoruz. Önümüzdeki 6 ay içinde İzmir olarak engellilere yönelik bir stratejik plan yaparsak herkesin elinde neyi, ne zaman yapacağı ve bunun bütçesinin ne olacağı yönünde bir rehber olacak. Bu bir ön çalışma. Bu afet çalışmasıyla eksiklerimizi, yapılması gerekenleri değerlendirip doğal afetlerde engellerin kendilerini nasıl koruyacaklarına ilişkin bir rehber hazırlanacak" diye konuştu. Haber Ajansı

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)