TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilere ait ‘Parmak İzi Veri Bankası’ oluşturulacak

Eklenme Tarihi : 23 Ocak 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 222 kez okunmuş.
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından zihinsel engellilerin gönüllü parmak izlerinin alınmasıyla oluşturulacak 'Parmak İzi Veri Bankası' projesinin tanıtımı yapıldı.
Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği koordinesinde Olay yeri İnceleme ve Parmak izi Şube Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından planlanan zihinsel engelli vatandaşların gönüllü parmak izlerinin alınmasıyla oluşturulacak veri bankası projesinin tanıtımı için ilgili resmi ve özel tüm kurumların katılımıyla geniş katılımlı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Proje ile kaybolma, kaçırılma, kaçma veya meydana gelebilecek çeşitli olaylarda zihinsel engelli vatandaşlara ve yakınlarına kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılması hedefleniyor. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Seydali Atik, projenin amacını ve neden ihtiyaç duyulduğuna dair düşüncelerini ifade etti. Daha sonra Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Emniyet Amiri Ufuktan Yıldız, kaybolan, kaçan, kaçırılan veya başka bir şekilde kolluk kuvvetlerine bildirilen zihinsel engelli vatandaşlarımızın bulunduklarında, kendilerini ifade edememelerinden dolayı polis ve jandarmanın ailelere ulaşmakta ya da kimlik tespiti yapmakta zorlandığından bahsetti. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser Halil Yiğit ise "Parmak izinin her kişiye göre karakteristiği vardır. Sağlıklı olan her insanın potansiyel engelli adayıdır. Herkesin gönüllü olarak parmak izi vermesi gerekiyor. Bu bir vatandaşlık görevi olarak algılanmalıdır. Bu projede zihinsel engelli vatandaşlarımızın veli veya vasilerine ulaşılarak onların rızaları doğrultusunda parmak izlerinin alınması sağlanacaktır. Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulacak bu veri bankası sayesinde muhtemel kayıp vakalarında bulunan engellilerin kimliklerinin tespiti konusunda büyük kolaylıklar sağlanacaktır. Böylece ailelerine ulaşmak daha hızlı olacak ve mağduriyetler en aza indirilecektir. Onları mağdur etmemek için emniyet birimine gelmelerine gerek olmadan, biz onların kapısına kadar gideceğiz. Bu herkesin kazanacağı projede sizlerin desteği çok önemlidir. " dedi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürü 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hakkı Seçilmiş de parmak izi alma yetkisinin 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'ndan alındığını, buna göre polisin, yine aynı kanunun ilgili maddesindeki düzenlemeyle gönüllülük esasıyla idari parmak izi alabileceğini ve bunun adli parmak iziyle aynı olmadığını dile getirdi. Tanıtımlardan sonra karşılıklı fikir alışverişi yapılarak eksik kalan konularla ilgili tamamlayıcı bilgiler paylaşıldı. Toplantının sonunda ise İl Emniyet Müdür Yardımcısı Atik, benzer durumda olan vatandaşlarla karşılaşılması halinde bu durumdan haberdar edilmelerini, gönüllülük yönünde rıza göstermeleri halinde gerekli işbirliğinin sağlanmasına yönelik Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde iletişim bilgileri verilen emniyet yetkilileriyle temasa geçmelerini istedi. (CİHAN)

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)