TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ENGELLİLERE KAPILARI AÇIN !!!

Eklenme Tarihi : 7 Aralık 2009 Kategori : Duyurular, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 255 kez okunmuş.
Özel sektördeki şirketlerin engellileri istihdam etmektense ceza ödemesi, kamu kuruluşlarının da yaptırım olmaması sonucu bu konuda adım atmaması engellileri mağdur ediyor. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar Boztaş, özel sektördeki pek çok şirketin engelli çalıştırmak yerine ceza ödemeyi tercih ettiğini, buna karşın engelli kadrosunu doldurmayan kamu kurum ve kuruluşları için de bir cezai müeyyidenin yasallaşması gerektiğini söyledi.16-20 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen “istihdam” temalı 4.Engelliler Şurası’nda kamu sektöründeki 38 binden fazla engelli kadro açığının bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildiğini hatırlatan Boztaş, “Maalesef önceki yıllarda düzenlenen üç Engelliler Şurası’nda son derece ciddi kararlar alınmasına karşın bunların sadece yüzde 5’i hayata geçirildi” dedi. Bugüne kadar yapılan tüm düzenlemelere ve atılan tüm adımlara rağmen engelli istihdamında istenen noktaya bir türlü gelinemediğini ifade eden Boztaş, Taraf’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Özel sektörde yer alan çok sayıda firma engelli istihdam etmektense aylık bin 950 TL ceza ödemeyi kabul ediyor. Bir engelli istihdam etse sigorta ve maaş olarak bundan çok daha az bir gideri olacak. Hatta 30’un üzerinde engelli çalıştırırsa prim bile ödemeyecek. Ancak bunu tercih etmiyorlar.”Kamu sektörü daha vahim Kasım ayındaki 4. Şûra’ya Başbakan Erdoğan’ın da katıldığını ve bu konuda ciddi adımlar atılacağından umutlu olduklarını ifade eden İlimdar Boztaş, özel sektördeki firmaların hiç değilse ceza ödediklerini, ancak kamu sektöründeki kurum ve kuruluş yöneticilerinin sorumluluk almaya pek yanaşmadıklarını dile getirdi. Türkiye genelinde kamu kurumlarında 38 bin 192 engelli kadrosunun boş olduğunu vurgulayan Başkan, “Örneğin Şûra’da çok sayıda yetkilinin ağzından bizzat duyduğumuz bir Ziraat Bankası örneği var. Engelli kadrosunun boş olduğu ifade edildi. Engelli istihdam etmeyi ‘görüntü kirliliği’ olarak mı düşünüyorlar acaba? Bu tabii çok acı bir tablodur” dedi. Bu tarz kurumlarla ilgili olarak 4.Engelliler Şurası’nda bir dizi radikal kararlar alındığını ifade eden Boztaş,‘bir genel müdürün kurumunda engelli ataması yapmaması halinde disiplin suçu işlemiş sayılması’ önerisinde bulunduklarını kaydetti. Cezai yaptırım söz konusu olursa hiçbir kadronun boş kalmayacağını dile getiren Başkan İlimdar Boztaş, Başbakan Erdoğan’a iletilen ‘tüm engellilerin sigortasının Hazine tarafından karşılanması’ önerisinin de özel sektördeki engelli istihdamı sorununu çözeceğini öne sürdü ve “Hükümet’in bu konudaki cevabını dört gözle bekliyoruz” dedi.TARAF GAZETESİ

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)