TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

‘Engellilere otomotivde indirim olsun’

Eklenme Tarihi : 25 Ocak 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 253 kez okunmuş.
Teklife göre; H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisapları  vergi muafiyeti kapsamına alınacak. H sınıfı sürücübelgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araçları davergi istisnası kapsamına alınacak. CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı’na, Özel Tüketim Vergisi ve MotorluTaşıtlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi. Teklife göre, işitme engelli vatandaşlar iktisap ettikleri otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve MotorluTaşıtlar Vergisi (MTV)’nden muaf olacak. Buna göre, işitme engelli vatandaşlar kendi kullanacakları otomatik vitesli binek otomobillerinin iktisabı sırasında ÖTV ödemeyecek ve ayrıca iktisaptan sonraki dönemde de MTV ödemeyecek. -GEREKÇE- Teklifin gerekçesinde, Anayasa’nın 61'inci maddesinde yer alan “Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır” hükmüne uygun olarak vergi mevzuatında çeşitli muafiyet ve istisna hükümleri düzenlendiğine dikkat çekildi. Gerekçede, H sınıfı sürücü belgesi bulunan ve işitme engelli olmasına rağmen “sakatlığına uygun tertibat” bulunan araç kullanması gerektiği şeklinde rapor alamadığı ve otomatik vitesli araçlar da bu kapsamda kabul edilmediği için işitme engellilerin ÖTV muafiyetinden yararlanamadığına dikkat çekildi. Bu durumun Anayasa’nın 61’inci maddesi hükmünün göz ardı edilmesi anlamına geldiği gibi işitme engelliler açısından bir haksızlık niteliğinde olduğu belirtilerek, “Bu haksızlığı ortadan kaldırmak için kanun teklifi ile H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisapları da ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınmaktadır” denildi. Gerekçede, şöyle denildi: “Türkiye Engelliler İdaresi ve Gazi Üniversitesinin verilerine göre ülkemizde doğuştan işitme kaybı (DİK) oranı yüzde 0,1 -0,2 yani yaklaşık 1.300 -2.600 çocuk işitme engelli olarak topluma katılmaktadır. 2002 yılı verilerine göre 19 yaş altında 63.173 işitme kayıplı çocuk bulunmaktadır. Ancak söz konusu İdare’nin Raporundan işitme engellilerin yaklaşık olarak sadece yüzde 15’inin okula gittiği ve araç kullanma oranının da en fazla bu oranda olabileceği göz önünde bulundurulursa ciddi bir istismar riski olmayacağı düşünülmektedir.” -TEKLİF NE GETİRİYOR?- Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle: H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin münhasıran otomatik vitesli araç iktisabı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı araç iktisabı sayılacak. H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin adına tescil edilmiş münhasıran otomatik vitesli taşıtlar bunların sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı taşıt sayılacak. ANKA

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)