TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilerin eğitimi eziyete dönüştü

Eklenme Tarihi : 29 Temmuz 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 198 kez okunmuş.

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, zihinsel ve bedensel engelli çocukların eğitim çilesi, ailelerini canlarından bezdirdi.

Datça'da hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapatılmasından sonra ortada kalan özel eğitime muhtaç çocuklar, haftanın bir günü Marmaris'teki bir rehabilitasyon merkezine taşınıyor. Her hafta Salı günleri sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen çocuklar, 70 kilometrelik yolu kat ederek okula gidip geliyor.Datça'da, engelli çocukların eğitiminin eziyete dönüştüğünü belirten Gülcan Çınarlı (55) yaşadıkları sorunları anlatırken, devletin, eğitim giderlerini karşıladığı çocuklara sahip çıkmasını istedi. Yirmi yaşındaki kızı Yağmur'un eğitimi için haftanın bir günü Marmaris'e gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Çınarlı, “Saat 10.00 gibi Marmaris'te oluyoruz. Kahvaltının ardından bir saat grup eğitimi, bir saat bireysel eğitim ve öğle yemeğinden sonra dönüş başlıyor. Bu kadar kısa sürede eğitim mi olur? Datça'da daha önce haftada üç gün eğitim veriliyordu. Bu şekilde taşımayla eğitim verileceğine inanmıyorum. Bazen servis gelmiyor. Kendi olanaklarımızla Marmaris'e gidebilirsek gidiyoruz, yoksa o hafta eğitim alınamıyor. Datça'da okul varken, herhangi bir mazeret nedeniyle gidemediğimiz dersi, başka gün ve saatlerde telafi edebiliyorduk. Okul yetkilileri, Marmaris'e yerleştiğimiz takdirde haftada üç gün eğitim verebileceklerini söylüyor. Demek olabiliyor, o halde şimdi neden üç gün eğitim verilmiyor. Devlet bu çocukların eğitim giderlerini karşılıyor. Çocuk başına yaklaşık 500 TL ödenek veriyor. Rehabilitasyon merkezlerinin bu paranın karşılığını vermelerini istiyoruz” dedi. ÖZEL SEKTÖRE DEVRETMEKLE SORUN BİTMİYOR Çocukların ne bir spor ne de sosyal bir aktiviteye katılamadığına dikkat çeken Çınarlı, “Oysa Datça'da, bir çok etkinlik yapılabiliyordu. Eğitim, kar amaçlı olmamalı. Özel sektöre devretmekle sorun bitmiyor. Datça gibi küçük yerleşim yerlerinde özel sektör, kar elde edemediği gerekçesiyle okulu kapatıp gidiyor. Devletin bu konuya el atmasını, Datça gibi küçük yerlerde özel sektör açmıyorsa, devletin bu eğitimi verecek okulları açmasını bekliyoruz” diye konuştu. ENGELLİ ÇOCUKLARA PARA GÖZÜYLE BAKILIYOR Servis sorunu nedeniyle iki aydır 19 yaşındaki oğlu Erkin Yaman'ı Marmaris'e göndermediğini dile getiren Fatma Yaman (39), “Servisin düzensiz çalışması nedeniyle, çocuğumu iki aydır okula göndermiyorum. Yorulduk, artık bu eziyete dayanamıyoruz. Çocuk okula gideceğim diye hazırlanıyor, servis gelmeyince eve dönmek istemiyor. Bizi sinir küpü yaptılar. Ne yazık ki, bizim çocuklarımıza sadece para gözü ile bakıyorlar. Keşke, Datça'da bir rehabilitasyon merkezi olsa. Bedensel engelli çocukların fizik tedaviye ihtiyacı var. Marmaris'e getir, götürle bu ihtiyaçları karşılanmıyor” dedi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)