TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engellilerin oy kullanabilmesi için ”komşular”a çağrı

Eklenme Tarihi : 8 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 342 kez okunmuş.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engelli ve yaşlı vatandaşların oy kullanma hakkını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için ”Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol” kampanyası başlattı
ANKARA (AA) – Hande İlbeyi Canca – Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, engelli ve yaşlı vatandaşların oy kullanma hakkını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için ”Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol” kampanyası başlattı.

Dernek Başkanı Adem Kuyumcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşan yerel seçimler öncesinde engellilerin oy kullanma haklarında yeni düzenlemeler yapıldığını, Yüksek Seçim Kurulu’nca alınan kararları hatırlattı.

Oy verme günü sandık başına gelen engellilerin bekletilmeden oylarını vereceklerini, yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebileceğini belirten Kuyumcu, görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanların o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabileceklerini anımsattı. Kuyumcu, bir seçmenin birden fazla engelliye yardım edemeyeceğini de vurguladı.

Görme engelliler için daha önce YSK tarafından oy pusulalarının yerel seçimlere yetişeceği açıklanmıştı ancak bunun gerçekleşemediğini ifade eden Kuyumcu, ”Görme engellilerin, az görenlerin ve yaşlıların oy verme işlemi daha önceki seçimlerde, sandık kurulu başkanı refakatinde yapılıyordu ve bir sandık kurulu başkanı binlerce engelliye refakat edebiliyor, kötü niyetliyse kendi istediği partiye mühür basıyordu. Yeni uygulamada bu durum önlenmiş oldu” diye konuştu.

-”Engelli adına vasisi, ailesi oy kullanamaz”

Seçimlerde usulsüz oy kullanma yollarına başvurulduğunu ileri süren Kuyumcu, zihinsel engelliler adına vasisi, babası veya annesinin dahi oy kullanamayacağını, bu şekilde ısrar edenlere izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Zihinsel engelli olmayıp, ağır engelli olduğu için kısıtlı vatandaş sınıfına girip vasi tayini yapılan engelliler ve yaşlılar adına vasisi, annesi, babası, çocuğunun da oy kullanamayacağını ifade eden Kuyumcu, ”Bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Teknolojik imkanlarla zihinsel engeli olmayan kısıtlı vatandaşların oy kullanabilmesi sağlanmalıdır” dedi.

Kuyumcu, yasal ve adil bir seçim için sandık kurulu görevlilerinin kanunlara aykırı şekilde oy kullanmak isteyenleri önlemesi gerektiğine dikkat çekti.

Ortopedik engelliler, yürüme güçlüğü çeken yaşlılar ve görme engellilerin oylarını kullanabilmeleri amacıyla seçim sandıklarına erişebilmeleri için seçim bölgelerindeki muhtarlıklara veya seçim kurullarına ”YSK Engelli Seçmen Beyan Formu”nu doldurarak askı süresi sonuna kadar teslim etmeleri gerektiğini anımsatan Kuyumcu, ”Bu, çok geç duyurulduğu için görme ve ortopedik engelliler ile yürüme güçlüğü çeken yaşlıların büyük bölümü formu dahi bulamamışlardır. Bu süre 20 Mart 2014’e kadar uzatılmalıdır” talebinde bulundu.

-Engellilerin oy kullanma hakkı için kampanya

Engellilerin ve yaşlıların oy kullanma hakkı için ”Engelli ve yaşlı komşunun oy verme hakkına destek ol” kampanyası başlattıklarını bildiren Kuyumcu, bu konuda komşuları duyarlı olmaya çağırdıklarını söyledi.

Kuyumcu, ”Kampanyayla ‘bölgemde engelli varsa ben destek olmak istiyorum’ diyen duyarlı kişilerin ve ‘bölgemde destekleyen komşum varsa ben oy kullanmak istiyorum’ diyerek bize başvuran engelli ve yaşlı vatandaşlarla engelli ve hasta yakınına baktığı için bırakıp oy kullanmaya gidemeyen vatandaşları buluşturuyoruz” diye konuştu.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)