TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Eski Hükümlü ve Engelli Çalıştırılması Zorunluluğu

Eklenme Tarihi : 3 Ağustos 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 342 kez okunmuş.

Özelleştirme kapsamındaki kamu bankaları, mahalli idarelere bağlı kuruluşların Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurdukları şirketler ve kooperatifler ile kamu kurum ve kuruluşlarının vizeye tabi olmadan işçi çalıştırılan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, anaokulu, spor tesisi, yemekhane ve benzeri sosyal tesisleri, eski hükümlü ve engelli çalıştırılması yönünden özel sektör statüsüne alındı.

Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili yasada yapılan değişikliğe paralel olarak yönetmelikteki “özür”, “özürlü”, “özürlülük”, “özürlüler”, “özürlüleri”, “özürlülerin”, “özürlülere”, “özürlünün” ibareleri, “engel”, “engelli”, “engellilik”, “engelliler”, “engellileri”, “engellilerin”, “engellilere”, “engellinin” şeklinde değiştirildi.

-Engelli ve eski hükümlü kotaları

Yönetmelikte yapılan değişiklikle bazı kurum ve kuruluşlar engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu bakımından yargı kararları doğrultusunda özel sektör stütüsünde kabul edildi.

Mahalli idarelerin ve bağlı kuruluşlarının Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurdukları şirketler ile kooperatifler, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat BankasıTürkiyeHalk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun kapsamındaki bankalar, borsalar ve bunların müessese, teşebbüs, işletme ve iştirakleri ile sermayesinin tamamı Hazineye ait olup Telgraf ve Telefon Kanunu ile kurulan kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşlarının vizeye tabi olmadan işçi çalıştırılan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, anaokulu, spor tesisi, yemekhane ve benzeri sosyal tesisleri engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu bakımından özel sektör işvereni olarak değerlendirilecek.

İş Kanunu’na göre aynı il sınırları içerisinde 50 veya daha fazla işçi çalıştıran kamu kurum ve kuruluşları için kadrosunun yüzde 4’ü oranında engelli, yüzde 2’si oranında da eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu olmayan özel sektörün ise aynı il sınırları içerisinde 50 veya daha fazla işçi çalıştırması durumunda kadrosunun yüzde 3’ü oranında engelli istihdam etmesi gerekiyor. – Ankara


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)