TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ETİMESGUT’LU ENGELLİLERİN MUHTEŞEM GÜNÜ.

Eklenme Tarihi : 9 Aralık 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 481 kez okunmuş.

Merkezi Etimesgut’ta bulunan Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, “Engellilerin Yerel Yönetimlerde yeteri kadar temsil edilmediğini, Engellilerin de Yerel Yönetimlerin Karar Mekanizmaları içerisinde yer alması gerektiğini ” söyledi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçedeki engelli ve aileleriyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde buluştu. Hizmetleriyle her zaman engellilerin yanında olduklarını belirten Demirel’e, engelliler ve ailelerinden tam destek geldi. Programda engelliler tiyatro ve defile gösterisi sunarken, aileleri hayranlıkla onları izledi.

Etimesgut Belediyesi, Engelliler Günü’nde ilçedeki engellileri ve ailelerini bir araya getirdi. Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi Ömer Seyfettin Salonu’nda düzenlenen programa Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya, TEDAY Başkanı İlimdar Boztaş ile binden fazla engelli ve yakınları katıldı.

TEDAY’LI ENGELLİLERDEN ETİMESGUT TA MUHTEŞEM FARKINDALIK KONVOYU..

TEDAY üyeleri, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Etimesgut’ta yaklaşık 400 araçla ‘FARKINDALIK KONVOYU’ oluşturdu. Farkındalık konvoyu Etimesgut Halkı tarafından ilgi ve beğeni ile izlendi.

BOZTAŞ: BİZ DE VARIZ

TEDAY Genel Başkanı İlimdar Boztaş, Dünya Engelliler Günü nedeniyle Korkut Ata Kültür Merkezinde binlerce engelli ve ailesinin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatarak, engellilerin de yerel yönetimlerin karar mekanizmaları içerisinde yer alması gerektiğini belirtti.

“Şehirlerde sonuçta engelliler de yaşıyor. Şehirlerimizin düzenli bir şekilde oluşabilmesi için biz de varız” diyen BOZTAŞ, şöyle konuştu: “Engelsiz şehirler adına engellilerin de Belediye Meclislerinde yer alması için siyasi partilere çağrımız var: Aranıza, Belediye Meclislerine Engellileri de alın. Karar mekanizmalarında engellilerin de var olmasını sağlayın ki sorunlara doğrudan çözüm bulunsun. Yerel Yönetimlerde engelliler yeterince temsil edilmiyor. Edilmediği için de erişilebilirlik ve fiziki çevre düzenlemelerinden tutun da 5378 sayılı Engelliler Kanun’un çoğu maddelerinin hayata geçirilemediğini görüyoruz. Bunun en kestirme yolu karar mekanizmalarına engellilerin de dahil edilmesidir.”

ENVER DEMİREL KONUŞMASINDA BİNLERCE TEDAY ÜYESİNE SORDU:

Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL, salonda bulunan binlerce engelliye, İLİMDAR BOZTAŞ’I Belediye Meclis Üyesi olarak görmeyi çok mu istiyorsunuz? diye sordu.

YER YERİNDEN OYNADI..

Salondan gelen BÜYÜK ALKIŞ eşliğinde; “ENVER, İLİMDAR EL ELE, İLİMDAR BAŞKAN BÜYÜKŞEHİR’E” diye slogan atan binlerce engelliye DEMİREL; “PEKİ DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ANISINA İLAN EDİYORUM. İLİMDAR BOZTAŞ’I BELEDİYE MECLİSİNDE EN İYİ YERDE GÖRECEKSİNİZ” diye söz verdi.

DEMİREL: ‘ENGELSİZ BİR ETİMESGUT’ İÇİN ÇALIŞTIK.

“Biz ayrım yapmadan bütün insanımızı seviyoruz” diyen başkan DEMİREL, sözlerini şöyle sürdürdü: “Engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak; daha çok hayata katacak hizmet ve projeler gerçekleştirdik. ‘Engelsiz bir Etimesgut’ oluşturmak için çalıştık. Belediyemiz bünyesinde Engelli Hizmet ve Danışma Masası’nı kurduk. Burada engelli ve ailelerine rehberlik hizmeti sunuyoruz, ihtiyaç sahibi engellilere yaşam desteği sağlıyoruz. Binlerce engellimize akülü araba, tekerlekli sandalye sağladık. Türkiye’ye örnek bir hizmet olan “Engellileri Denizle Buluşturma” projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda iki bine yakın engelli ve ailemiz denizle buluştu, tatillerini yaptı. Yine engellilerimizi toplumla kaynaştırma ve hayata katma adına sosyal, kültürel projeler gerçekleştirdik; ebru kursları, sinema gösterileri, geziler, konserler düzenledik. Engellilerimizin yararlanacağı asansörlü engelli aracımızı onlara tahsis ettik. Engelli ve ailelerinin sorunlarına çözüm bulacakları, seslerini duyurabilecekleri Kent Konseyimizde Engelli Meclisi’ni kurduk. Elbette bunlar yeterli değil, engellilerimiz daha güzel hizmetlere layıktır. İnşallah önümüzdeki süreçte en iyi hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Engellileri yanımızda görmek, onlarla her zaman daha çok beraber olmak istiyoruz”.

KARAKAYA: “ENGELSİZ ANKARA” SÖZÜ VERDİ

MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya da Ankara’nın yalnız engelliler için değil, herkes için ‘engelli bir başkent’ olduğunu söyledi. Karakaya, “Bırakın engelli insanımızı, sağlıklı insanımız bile bir caddeyi baştanbaşa yürümekte zorlanıyor. Bisiklet yolu, yürüme yolları yok. İnşallah göreve geldiğimde engellilerin bütün sorunlarını çözeceğim. Engellilere özel hizmetler üreteceğim. İlimdar Başkanınıza olan bu hayranlığınıza imrendim, İlimdar Başkanınızı ve Enver Başkanınızı tebrik ediyorum, inşallah Büyükşehir Belediyesinde de beraber çalışarak engelli vatandaşlarımıza hizmetlerin en güzelini hep beraber oluşturacağız” diye konuştu.

TİYATRO, DEFİLE, ŞARKI, TÜRKÜ

Yürüteç Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin etkinliğinde engelliler tüm hünerlerini sergilediler. Engelliler önce tiyatro gösterileriyle büyük alkış aldılar. Hayvan kostümleriyle şarkı ve türküler söyleyerek eğlenen engelliler, moda gösterisiyle de herkesi kendilerine hayran bıraktılar. Katılımcılar, engellilerin ortaya koyduğu performansı hayranlıkla izlerken, onların imkan tanındığında neleri başarabileceklerine bir kez daha şahit oldular.

Daha sonra sahne alan Hüseyin Kağıt; engelli ve aileleri türküleriyle coştu. Başkan Demirel de engellilerle birlikte oynadı. Demirel, sahneye gelemeyen engellilerin yanlarına giderek coşkularına ortak oldu.

    Ertuğrul OĞUZ

    İLİMDAR BOZTAŞI VE TEDAY BEĞENİYORUZ. ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM..


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)