TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Fatma Şahin’den Engellilere Müjde

Eklenme Tarihi : 25 Temmuz 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 247 kez okunmuş.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evde yaşlı ve engellilere bakım verenlere yönelik eğitimleriyakında başlatacaklarını bildirdi. Bakan Şahin, engellilerle ilgili çalışmalar yürüten Canda Özür Olmaz Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve beraberindeki dernek yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Şahin, kabulde yaptığı konuşmada, engellilerin sorunlarına yönelik çalışan dernek ve vakıflarla iş birliğini çok önemsediklerini vurguladı. Anadolu Üniversitesi ile özellikle engelli ve yaşlı bakımı eğitimi üzerine protokol imzalandığını anımsatan Şahin, "Evde bakım hizmeti verenler, çocuklarını ya da yaşlılarını bırakıp eğitime gelemiyorlar. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde bu konuda yetişmiş akademisyenler var. Bunlar eğitici eğitimlerini yaptılar ve tüm altyapıyı hazırladılar. TRT ile de görüştüler ve bu konuda bir eğitimi başlatacağız" dedi. Bakan Şahin, ailelerin görsel yolla evlerinden ayrılmadan eğitim alabileceklerini, e-sertifika sistemini de hayata geçireceklerini bildirdi.   -Gelecek ay 7 bin engelliye istihdam-  Engellilerle ilgili sürecin AK Parti hükümetiyle birlikte başladığını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: "Rehabilitasyon, eğitim, sağlık hizmeti yoktu. Bu yıl özellikle erişilebilirlik ve istihdamla ilgili iki alan üzerinde çalıştık. Ağustosta 7 bin kişinin istihdamını sağlayacağız. Burada özellikle anne ve babaların pozisyonu çok önemli ama çocuklar şimdiye kadar hiçbir şekilde hayatın içinde olmadığı için öncelikler onlardı. Biz daha yeni anne ve babaları konuşabilecek duruma geldik. Bu kadar engellinin yaşamın içinde güçlü bir şekilde var olması gerekiyor." Şahin, engellilerle ilgili bir veri tabanının oluşturulması için TÜBİTAK ile çalışma başlattıklarını da söyledi.   -Engelli eğitimi için televizyon programı hazırlayacaklar-  Dernek Başkanı Öztürk ise dernek tarafından hazırlanan "Türkiye'de Engelli Gerçeği-2012" raporunu Bakan Şahin'e sundu. Engelliler üzerine 10 yıldır çalıştıklarını, bu konuda radyo, televizyon programları yaptıklarını anlatan Öztürk, şöyle konuştu: "Özellikle engelli çocuk sahibi anneler ve babalar özellikle bakanlıktan çok ciddi destek bekliyorlar. Çünkü çok sıkıntılılar. 8,5 milyon engellinin 8,5 milyon annesi var. Marmara Üniversitesi'nin son yaptığı araştırmada yüzde 74'ünün çok depresif ve yüksek dozajda ilaç kullandığı ortaya çıktı. Genellikle boşanıyorlar. Bu büyük sıkıntıdır." Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle engelli ailelerine yönelik eğitim verme projelerini anlatan Öztürk, bu konuda bakanlıktan destek istedi. Mustafa Öztürk, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada da engellilere yönelik bir televizyon programının hazırlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileriyle bir çalışma yapacaklarını bildirdi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)