TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelli halterci, antrenörlük yolunda

Eklenme Tarihi : 15 Aralık 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 247 kez okunmuş.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü'nde eğitim gören görme engelli milli halterci Dursun Hayran, okulunu başarıyla bitirerek kendisi gibi engellilere antrenörlük yapmayı planlıyor. Antrenörlük Bölümü 1. sınıf öğrencisi Dursun Hayran (29), yaptığı açıklamada, 6 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu tek gözünü kaybettiğini, diğer gözünde de büyük oranda görme kaybı olduğunu söyledi. B3 (yüzde 10 görme gücüne sahip) düzeydeki görme engelli Hayran, 18 yaşına kadar Hayranlı köyünde yaşadığını, engelli bir arkadaşının vasıtasıyla spora başladığını ifade etti. Halterde 2 dünya üçüncülüğü, 1 dünya dördüncülüğü, 10 Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu, 8 defa da Türkiye rekoru kırdığını belirten Hayran, “Ama bunlar bana yetmiyor. 2013'de Pekin'de Dünya Halter Şampiyonası var. Bu dünya şampiyonasında çok iyi bir derece elde ederek 2016'da Brezilya'da yapılacak olan olimpiyatlara katılıp ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, rekor kırmayı amaçlıyorum” dedi. Halterin yanı sıra disk ve gülle atmada da Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu anlatan Hayran, ilkokula geç yaşta başladığını, ortaokulu taşımalı eğitimle bitirdikten sonra liseyi açık öğretimden okuduğunu belirterek, lise diplomasını aldıktan sonra milli sporcu kontenjanından CÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü'ne kaydolduğunu söyledi. BESYO'nun ilk ve tek görme engelli sporcusu olduğunu dile getiren Hayran, “Sınıf arkadaşlarıma ve öğretim görevlilerime teşekkür ediyorum. Hepsi beni anlıyor. İlk başta biraz zorluklar oldu ama yaşadıkça, gördükçe şu an her şey normale bindi” diye konuştu. Öğretim üyelerinin ve arkadaşlarının iyiliğini unutmayacağını belirten Hayran, “Bir görme engelliye en iyi şekilde nasıl yardım ediliyorsa gerek hocalarımız gerekse arkadaşlarım bana yardımcı oluyor. Ağır kilolara girdiğimde ve yüksek çıkışlarda arkadaşlarımdan yardım istiyorum, yardım ediyorlar. Çünkü halter çok tehlikeli bir spor. Ufak bir hatada bel fıtığına kadar gidiyor, insanı sakatlayabiliyor. Bu konuda da arkadaşlarım yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı. Engellilerin kendilerine asla sınır çizmemesi gerektiğini vurgulayan Dursun Hayran, şunları söyledi: “Engelli de bir şeyler yapabilir. Güzel, iyi ve verimli olan her şeyi yapmak için mücadele etmelidir. Ben okulda iyi bir başarı elde edip, benim gibi engelli arkadaşlarımıza en iyi şekilde antrenörlük yaparak onları üst seviyeye çıkartmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Okumaktaki amacım bu. Engelli arkadaşlarımıza, bir engelli ağabeyleri, kardeşleri olarak, onları anlayan, içlerinden biri olarak iyi bir şeyler verebilmek için bu okulu okuyorum. Okumanın yaşı olmaz. Hele hele engelli bireyler asla 'ben geç kaldım, nasıl bitireceğim' diye düşünmesinler. Eğitimin ve sporun yaşı yoktur.”

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)