TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme Engelli Öğrencilerin Gören Gözü Oldu

Eklenme Tarihi : 1 Haziran 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 280 kez okunmuş.
Akdeniz Üniversitesi öğrencileri yaptıkları 3 boyutlu yıl sonu çalışmaları ile görme engellilerin gören gözü oldu. Üniversite öğrencileri ve görme engelli öğrenciler karşılıklı empati yaparak hayatı daha iyi tanımaya çalıştılar. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümü öğrencileri yıl sonu final çalışmaları kapsamında yaptıkları 3 boyutlu çalışmalarını görme engelli öğrenciler ile paylaştı. 20 görme engelli öğrenci sergilenen 'matematik geometri ve tasarım' sayesinde dünyayı 3 boyutlu algılama imkanı buldu. Mehmet Sadık Eratik Beyaz Baston Görmeyenler Derneği, Şükran Kırıcı Özel Bilgi Bahçesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden 20 öğrenci Güzel Sanatlar Fakültesi'nde gerçekleştirilen, ' 1. Birlikte Görüyoruz' etkinliğine katıldı. İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin yıl sonu final çalışması kapsamında hazırladıkları 3 boyutlu çalışmalara dokunan görme engelli öğrenciler kendilerince yorum yaptı. Görme engellilerin anlayamadığı şekiller hakkında üniversite öğrencileri bilgilendirme yaptı. Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi ve proje koordinatörü Esma Civcir, öğrencilerinin yıl sonu çalışmaları sonucunda anlamlı bir projenin ortaya çıktığını söyledi.Amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunun altını çizen Civcir, "Bugünkü sergi ziyaretinde görme engellilerin okul ve eğitim anlamında eğitim objelerinde nasıl sıkıtı yaşadıklarını gördük. Bu yalnızca sanat veya herhangi bir tasarım projesi değil. Onların biz, bizlerin onlar olduğunu ortaya koyan bir projeydi.Ve biz aslında kör olduğumuzu bir kez daha gördük. Bu tasarımlarla görmeyen, o öğrenciler elleriyle dokunarak ürünleri ve yaşadılar ve hissettiler. Algıladılar. Ve güzel bir eğitim aracı oldu" dedi. Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Güzel ise eğitimde çok boyutlu görme ve algılamayı hedeflediklerini kaydetti. Güzel, her yıl dönem sonunda yapılan bu 3 boyutlu çalışmaları görme engellilerin eğitimi.html">görme engellilerin eğitimi için okula bağışlayacaklarını da dile getirdi.Yrd.Doç.Dr. Güzel, ayrıca sanat eğitiminde üretilen eğitim araçlarının görme engelliler alanında kullanılmasını sağlamak ve ders programlarına yerleştirmek gibi bir çabalarının da olduğunu vurguladı. İç Mimarlık ve Çevre Tasarım bölümü birinci sınıf öğrencisi Sezen Arıca da görme engelli öğrencilerin çalışmalarını tanımaya çalışmalarından son derece duygulandığını söyledi. Görme engellilerin şekilleri anlayamadığı yerde onlara yardımcı olduklarını kaydeden Arıca, "Bizim yaptığımız tasarımların ve renklerin farkında olmamaları bizleri üzdü. Biçimlerden heyecan duymaları, bizimde yaparken aynı heyecan duymamız ortak noktamızdı. Onlara yeni bir şey öğretebilseydik ne mutlu" dedi. (İA-SK-Y)

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)