TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelli yurttaşın evine 8 yıldır elektrik bağlanmıyor

Eklenme Tarihi : 19 Aralık 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 242 kez okunmuş.
Muğla'nın Milas İlçesi'ne bağlı Ulaş Köyü'nde yaşayan görme engelli yurttaş Sabri Gökdağ, evine elektrik bağlatmaya çalıştığında dağıtım şirketinden "Eğer elektrik direklerini ve telleri sen alırsan elektrik bağlarız" cevabı aldı. Görme engelli yurttaş Sabri Gökdağ, 8 yıldır evine elektrik bağlatmaya çalışmasına rağmen bir sonuç alamadı. DHA'dan Oktay Çayırlı'nın haberine göre, göz tansiyonu nedeniyle görme kaybına uğradığını anlatan Sabri Gökdağ, kullandığı ilaçların bozulmaması için buzdolabına ihtiyaç duyduklarını, ancak elektrik olmadığı için buzdolabı da alamadıklarını söyledi. Milas İlçesi’ne bağlı Ulaş Köyü’nde çiftçilik yapan evli 1 çocuk Mehmet Gökdağ, yaklaşık 8 yıl önce göz tansiyonu nedeniyle iki gözünü kaybeden ağabeyi Sabri Gökdağ’ı yanına aldı. Kardeşi ve ailesiyle yaşayan Sabri Gökdağ, görme kaybının ardından ilaç da kullanmaya başladı. Daha önce elektrik bağlatmayan Gökdağ ailesi, Sabri Gökdağ’ın ilaçlarını saklayabilmek için buzdolabı almaya karar verdi. Bunun üzerine Mehmet Gökdağ, elektrik dağıtım şirketine dilekçe verip hat çekilmesini istedi. Fabrika işletecek değiliz Elektriğin yıllardır bir türlü bağlanamadığını belirten Mehmet Gökdağ şunları anlattı: "Yıllarca çocuğum mum ışığında ders çalışıp okula gitti. Ama ağabeyimin rahatsızlığı nedeniyle ’Artık evimize elektrik bağlansın’ dedik ve 8 yıl önce başvuruda bulunduk. Bana ’Eğer elektrik direklerini ve telleri sen alırsan elektrik bağlarız’ denildi. Kendi imkanlarımla direkleri diktim, telleri çektirdim. Yeniden elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulundum. Bana şimdi de ’Trafo kaldırmıyor’ diyorlar. Dilekçe yazıyorum cevap vermiyorlar. Ağabeyimin ilaçları bozulmasın diye bir buzdolabı almayı düşünüyoruz. Bunun için evimize elektrik bağlatmak istiyoruz. Burada fabrika işletecek değiliz. Bizden daha uzak mesafede olan evlerde elektrik var." İlaçları kuyuda saklıyor Göz tansiyonu hastalığı nedeniyle iki gözüde yüzde 100 görme kaybı meydana geldiğini belirten Sabri Gökdağ yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi: "Kullanmam gereken bazı ilaçlar var. Bu ilaçları kendi imkanlarımızla alıyoruz. İlaçlar sıcak havada çabuk bozulduğu için soğuk ortamlarda saklanması gerekiyor. Kışın havalar soğuk olduğundan ilaçları evde tutuyoruz. Ama yazın ilaçları bozulmasın diye korumakta zorlanıyoruz. Yaz aylarında ilaçları muhafaza edebilmek için evin yaklaşık 150 metre ilerisinde bulunan su kuyusunu kullanıyoruz. Kardeşim akşamları kuyudan ilaçları getirirken zorlanıyor. Evimize elektrik bağlanırsa bir buzdolabı alacağız."

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)