TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler ‘Gören Göz’ ile rahat ediyor

Eklenme Tarihi : 6 Haziran 2018 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 58 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan ‘Gören Göz Projesi’ ile ilgili bilgi verdi. Konan, Gören Göz Projesi’nin görme engelli vatandaşların kullanımına yönelik, onların hayatlarını kolaylaştırıcı, sokakta, caddede ya da herhangi bir yerde istediği yere gitmek için kodladığı takdirde ona yol gösterecek, onu yönlendirebilecek bir donanıma sahip cihazla yürütüldüğünü söyledi.

Cihazın içerisinde Manisa’nın da yer aldığı 41 ile gönderildiğini belirten Konan, “Manisa’ya 290 cihaz geldi. Biz şu ana kadar vatandaşımıza 160 tane cihazın dağıtımını yaptık. Tabi cihazı aldıktan sonra burada cihazın kullanımıyla ilgili eğitim de veriyoruz. Ankara’dan bir arkadaşımız geldi burada eğitimler düzenledi. Buradaki arkadaşlarımız da öğrendiler” dedi.

“GÖRME ENGELİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYOR”

Konan, projenin belirli bir süreyi kapsamadığına dikkat çekerek, “Bu projenin herhangi bir zamanı yok. Yüzde 70 görme engeli bulunan vatandaşlarımız bize müracaat ettikleri takdirde biz kendilerine cihazı verip ve burada nasıl kullanacağını öğretiyoruz. Vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırma noktasında ciddi bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca önemli bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum: Biz bu cihazları ücretsiz olarak veriyoruz. Cihazın tesliminde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu cihaz, görme engelliler açısından ‘Sosyal Devlet’ ilkesinin olmasının gereği, vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırıcı ve önemli bir araç. Elimizdeki cihazlar tükenince başvuru oldukça bu cihazlar Bakanlığımız tarafından temin edilecek. Biz şu an dağıtımlara devam ediyoruz. Her gün yaklaşık 10 cihaz dağıtılıyor” şeklinde konuştu.

“GÖREN GÖZ’Ü KULLANANLAR GİDECEĞİ ADRESE DAHA RAHAT GİDİYOR”

‘Gören Göz’ün nasıl işlediğini anlatan Konan, “Görmeyen bir insan ses ve dokunma ile bütün işleyişini sürdürür. Dokunma belirli cisimleri tanımasına yardımcı olur. Bir yere dokunma yoluyla gidemez. Burada devreye işitme duyusu giriyor. Bu cihaz da ses komutuyla çalışıyor. Normalde bir markanın telefonlarında bulunan sesli komut uygulaması var. Onu açtığınızda görme engellileri sesli komutlarla yönlendiriyor. Bizim verdiğimiz cihazda da öyle bir program var. Mesela vatandaşımız gideceği yeri söylüyor. Cihaz hemen o anda kodluyor, ona navigasyon uygulamalarında olduğu gibi sesli bir şekilde ‘Sağa dön’, ‘Sola dön’ gibi sesli komutlar vererek gitmek istediği yerin kapısına kadar ulaştırıyor. Bu cihaz aynı zamanda normal bir telefon gibi de kullanılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Konan, son olarak şunları söyledi; “Bu cihazın diğer önemli bir özelliği de bu cihazlar uyduyla direkt bağlantılı. Diğer telefonlarda lokasyon güncellemelerini sürekli yapan GPS, baz istasyonlarından sinyal alırken, bu cihazlar direkt uydudan alıyor. Uydu sürekli güncellediği için kendini ‘Gören Göz’ü kullanan vatandaşlarımız gideceği adrese daha rahat gidebiliyor. Mesela bugün eczane olarak kodlanan bir yer yarın bakkal olabilir. Bu uygulama herhangi bir değişimi hemen güncelleyebiliyor.”

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com