TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler için “Gören göz” başvuruları başladı

Eklenme Tarihi : 5 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 355 kez okunmuş.

Görme engellilerin gitmek istedikleri yere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan “gören göz” cihazlarının 19 ilde dağıtımı için başvurular başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, navigasyon özelliği ve sesli komut yardımıyla görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlanan “gören göz” cihazlarının dağıtımı için başvuruların başladığını açıkladı.

Görme engellinin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanması amacını taşıyan “gören göz”ün, donanım ve yazılımdan oluşan, GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendiren bir cihaz olduğuna işaret eden Bakan İslam, cihazların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde dağıtıldığını hatırlattı.

“Güncellenen yeni yazılım ve cihazla birlikte 2014 yılında 5 bin cihaz dağıtılması planlanıyor” diyen İslam, dağıtım için başvuruların 3 Mart 2014 itibarıyla başladığını bildirdi. Cihazların, Adıyaman, Antalya, Artvin, Aydın, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Mardin, Şanlıurfa ve Yozgat olmak üzere 19 ilde dağıtılacağını kaydeden İslam, “Belirlenen illerde ikamet eden veya bu illerde üniversite eğitimi gören görme engelli vatandaşlar 3 Mart 2014 tarihinden itibaren söz konusu illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler” dedi.

Teslim edilen evrakın görevli personel tarafından incelenmesi ve kontrolünün ardından başvuruların onaylanacağını ifade eden İslam, başvuruların kabul edilmemesi halinde ilgililere bilgi verileceğini vurguladı.

Cihazların dağıtımına ilişkin “Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak teslim edilecek. Cihazın görme engelli vatandaşlara dağıtımı Bakanlığımız il müdürlükleri aracılığıyla sağlanacak” bilgisini veren Bakan İslam, başvuruda bulunanların cihazlarını alacakları yer ve tarih bilgilerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sayfasından ilan edileceğini aktardı.

Başvuru durumu internetten öğrenilebilecek

“Gören göz” cihazı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 15 ve üzeri yaş grubunda bulunan, 16 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik”e uygun olarak alınan “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu”na göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 80 ve üzerinde olanlar başvuruda bulunabilecek.

Başvurular değerlendirilirken, görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacak. “Gören göz” cihazını kullanmaya engel olacak işitme, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunanlar başvuruda bulunamayacak.

Görme engellilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlenen 19 il müdürlüğüne teslim etmeleri gereken belgeler şunlar:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi (aslını ibraz etmek şartıyla)

-Engelli sağlık kurulu raporu fotokopisi (aslını ibraz etmek şartıyla)

-İkametgah belgesi (Bu belge TC kimlik numarası ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince MERNİS veri tabanından alınacak)

-Dağıtım yapılacak illerdeki üniversitelerde eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair ilgili üniversiteden alacağı belge.

Başvuruda bulunanlar, Bakanlığın internet sayfasından TC kimlik numaraları ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını ve işlemlerinin hangi aşamada olduğunu öğrenebilecekler.

Anadolu Ajansı


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)