TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler sarı bantlar sayesinde daha güvende

Eklenme Tarihi : 20 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 774 kez okunmuş.

GORME ENGELLILER SARI BANTLAR SAYESINDE DAHA GUVENDE AGRI – FATMA GUVEN – SAGLIK BAKANLIGI’NIN ENGELLILERE YONELIK YASAL DUZENLEMELER KAPSAMINDA KAMU KURUMLARINDA GORME ENGELLILERIN DAHA RAHAT VE GUVENLI HAREKET ETMELERI ICIN YURURLUGE KOYDUGU UYGULAMAYLA AGRI’DA ILK DEFA AGIZ VE DIS SAGLIGI MERKEZI’NDE UYGULANAN YURUME YOLU SAYESINDE GORME ENGELLILER ARTIK DAHA RAHAT VE GUVENLI YURUYEBILIYOR.

Görme engelliler sarı bantlar sayesinde daha güvende haberi

AĞRI – FATMA GÜVEN – Sağlık Bakanlığı’nın engellilere yönelik yasal düzenlemeler kapsamında kamu kurumlarında görme engellilerin daha rahat ve güvenli hareket etmeleri için yürürlüğe koyduğu uygulamayla Ağrı‘da ilk defa ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde uygulanan yürüme yolu sayesinde görme engelliler artık daha rahat ve güvenli yürüyebiliyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne gelen görme engelliler, sarı bantlar sayesinde, gidecekleri yeri rahat bir şekilde buluyor ve tek başlarına kimseden yardım almadan işlerini halledebiliyor.

Doğuştan görme engelli olan Mustafa Bayram (34), AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce yakınlarının ve hastane personellerinin yardımıyla geldiği hastaneye artık tek başına geldiğini ifade ederek, böyle bir uygulamadan son derece memnun kaldıklarını ve bu uygulamanın Ağrı‘daki diğer kamu kurumlarında da uygulanmasını istediklerini söyledi.

– “Bu uygulama benim gibi görme engelliler için bir ışık oldu”

Bayram, bir görme engelli olarak birçok sıkıntı ile karşılaştığını, bu sıkıntıların başında engelsizce yürümek geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ben dünya yüzünü, dünyanın güzelliklerini hiç görmedim. Biz engellilerin başkasına bağımlı kalmadan kendi başımıza yürümemiz, ayağa kalkmamız ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılamamız bizim için büyük bir gururdur. Çünkü hiç kimse başkasına bağımlı yaşamayı istemez. Ağrı’da ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaştım. Artık hastaneye geldiğimde kendi başıma yürüyüp polikliniğe kadar gidebiliyorum. Bu bizim için çok güzel bir uygulama. Bu uygulama benim gibi görme engelliler için bir ışık oldu. Demek ki bizi de düşünen birileri varmış.”

Eskiden hastaneye geldiğinde çok sıkıntı yaşadığını, hangi yöne gideceğini bilemediğini anlatan Bayram, “Başkalarından yardım istiyordum, çünkü her an takılıp düşme korkusuyla yaşıyoruz ama şimdi hastanenin içine döşenen bu sarı bantlar sayesinde artık daha güvende hissediyorum kendimi. Tek başıma yürüyerek geliyorum polikliniğe, lavaboya… Bizim için yapılan bu uygulamalar sayesinde engelli olduğumuzu unutuyoruz çoğu zaman. Bizi düşünerek bu uygulamayı Ağrı’da başlatanlara tüm görme engelliler adına çok teşekkür ediyorum.”

– “Ağrı’da ilk kez diş hastanesinde uygulamaya girdi”

Ağrı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Muhammet Habib Temel de Sağlık Bakanlığı’nın engellilere yönelik yasal düzenlemeler çerçevesinde hastanelerinde bakanlığın da desteğiyle görme engelliler için yürüme yolu yaptıklarını ifade ederek, bu uygulamadan engelli ve yakınlarının çok memnun kaldıklarını vurguladı.

Bir hafta içinde hastanede bulunan hem engelliler polikliniğine hem de diğer alanlara görme engellilere rehberlik edecek sarı yürüyüş bantları döşediklerini anlatan Temel, şöyle devam etti:

“Görme engelli vatandaşlarımızın hastanemizde daha rahat hareket edebilmeleri ve birilerine bağımlı kalmadan özgürce yürümelerini sağlamak adına böyle bir uygulamayı hastanemizde başlattık. Ağrı’da kamu kurumları arasında ilk defa hastanemizde bulunuyor böyle bir hizmet. Hasta memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Özellikle engelli bireylerin hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak ve onlara var olan imkanlar dahilinde hak ettikleri hizmeti sunmak bizim önceliğimizdir. Bu hizmet Ağrılı engelli vatandaşlarımız için çok önemli bir hizmet oldu. Bu uygulama özellikle refakatsız gelen engelli bireylerimiz için büyük bir kolaylık oldu.”(AA)

 


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)