TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme engelliler yarışacak

Eklenme Tarihi : 5 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 360 kez okunmuş.
GÖRME engellilerin katılacağı ses yarışmasından elde edilecek gelir yine engelliler yararına kullanılacak. Alanya’da faaliyet gösteren bir koronun kurucusu ile üyesi olan görme engelli Habibe Özdil, internet üzerinden organize ettikleri “Engelsiz Mikrofon” adlı ses yarışmasıyla örnek oldular. Elemeleri internet üzerinden yapılan yarışmaya 100 kadar görme engelli katılırken, 12 kişi Alanya’da düzenlenecek olan yarışmaya katılmaya hak kazandı. Alanya’da faaliyet gösteren Neşe-i Muhabbet Korosu’nun Kurucusu Ünal Ayaz ve koro üyelerinden 11 yıldır görme engelli olan Habibe Özdil, Türkiye’de bir ilke imza attılar. Engellilere dikkat çekmek ve onların neler başarabildiklerini göstermek amacıyla bir ses yarışması organize eden ikili internet üzerinden görme engelliler tarafından kullanılan elalemdiyalog.com adlı internet sitesi aracılığı ile Türkiye’nin dört bir yanındaki görme engelli vatandaşlara ulaştı. Buradaki sohbet odalarında arkadaşlıklarını geliştiren Özdil ve Ayaz, bir ses yarışması düzenlemek istediklerini belirttiler. Siteye üye olan yüzlerce görme engelli vatandaş ise yarışmaya yakın ilgi gösterince, proje geliştiren ikili “Engelsiz Mikrofon” adlı bir ses yarışması düzenlemeye karar verdiler. Türkiye genelindeki kullanıcılarla aynı anda internet üzerinden buluşan Özdil ve Ayaz, bilgisayar başında görme engelliler için özel tasarlanan site üzerinden onların şarkılarını dinleyerek yarışmanın finalistlerini belirlediler. Elemeler sonucunda finale çıkmaya hak kazanan 12 kişi 17 Haziran’da Alanya’ya gelecek. Yarışmacılar 3 gün süreyle Alanya’da ağırlanacak. İstanbul, Amasya, Diyarbakır, İzmir, Gaziantep, İskenderun, Isparta, Ankara ve Bursa’dan gelen 12 finalist 19 Haziran gecesi düzenlenecek olan “Engelsiz Mikrofon Ses Yarışması”nda halkın karşısına çıkacaklar. Yarışmadan elde edilen gelir ise yine engelliler yararına kullanılacak. Yarışmaya katılmaya hak kazanan görme engellilerin  isimleri şöyle: Bülent Çelik, Ebru Topal, Faruk Elibol, Hatice Uysal, Hikmet Karadeniz, Mehmet Karamanoğulları, Meral Acanikli, Necmi Özer, Osman Erensoy, Süheyla Parlak, Şükrü Dinç, Mustan Güleş.
‘METİN ŞENTÜRK’E RAKİP SESLER VAR’
Yarışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve yarışmacılar arasında yine görme engelli olan sanatçı Metin Şentürk’e rakip sesler bulunduğunu belirten proje sorumlusu ve görme engelli Habibe Özdil, “Engelsiz Mikrofon Ses Yarışması” benim de üyesi olduğum Neşe-i Muhabbet Korosu’nun kurucusu Ayaz ile birlikte yürüttüğümüz bir proje. Biz engellilerin de niteliklerinin olduğunun artık bilinmesini istiyoruz. Bu bizim de bu toplamda var olduğumuzun bilinmesi amacıyla düzenlediğimiz bir yarışma. Yarışmaya talep çok büyük. Yarışmaya 100 yüz kişi katıldı. Katılımcıların arasında çok kaliteli sesler de  var. Hatta Metin Şentürk’e rakip sesler de var.
Farkındalık yaratmak adına yürüttüğümüz projeyi destekleyen kişilere teşekkür ederim” dedi.
‘TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK’ 
Neşe-i Muhabbet Korosu Kurucusu Ünal Ayaz, projenin bir ilk olduğunu açıkladı. Ayaz,  “Özdil, koromuzun üyesi. Özdil ile beraber bir paylaşımda bulunarak engelsiz yaşamı desteklemek ve engelli vatandaşların gözü olmak istedik.
Biz engellilerin sorunlarını dile getirmek adına hiçbir maddi çıkar beklemeyen bir koroyuz. Bu projeyi Özdil, bize getirdiğinde korodaki arkadaşlarla birlikte bir çalışma içerisine girdik. Bunun Türkiye’de ilk olan bir çalışma olduğunu gözlemledik. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan böyle bir yarışma Alanya’da yapılacak. Alanya’da görme engelliler “Engelsiz Mikrofon Ses Yarışması”nda yarışacak. 17 Haziran’da yarışmaya katılacak kişileri misafir edeceğiz. 19 Haziran’da da yarışma gerçekleştirilecek. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)