TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Görme Engellilere Özel Yol Yapıldı

Eklenme Tarihi : 10 Ocak 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 228 kez okunmuş.
Konak Belediyesi, engellilerin yaşamını kolaylaştıran bir uygulama gerçekleştirdi. Daha önce Halikarnas Balıkçısı Sokağı ve Sevgi Yolu'nda uygulanan görme engelli takip tuğlası, Alsancak Kültür Mahallesi kaldırımlarında yerini aldı. Ayrıca Konak Belediyesi hizmet binalarındaki asansörlerde de sesli uyarı sistemine geçildi. Asansörün kaçıncı katta durduğunu ve o katta hizmet veren birimi söyleyen ses kaydı görme engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırdı. Oluklu ve kabartmalı olarak iki farklı şekilde yerleştirilen görme engelli tuğlaları kaldırımın bittiğini, başladığını veya devam ediyor olduğunu işaret ediyor. Görme engellilerin yürürken kullandıkları beyaz değnekler için tasarlanan takip tuğlaları, yol boyunca şerit halinde uzanarak engellinin dümdüz ve kesintisiz yürüyebilmesine imkan veriyor. AYRINTI DEĞİL YAŞAMIN GERÇEĞİ Engelli yurttaşların sosyal yaşamda daha fazla yer almalarının çağdaş toplumun vazgeçilmez bir unsuru olduğunu ifade eden Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, şunları söyledi: "Konak'ta çağdaş bir kent yaşamını sağlayabilmek için ayrıntı gibi gelebilecek ama engelli yurttaşlarımız için yaşamsal önem taşıyan uygulamalara öncelik veriyoruz. Uygun olmayan sokak ve kaldırım düzeni sebebiyle tek başına dışarı çıkmakta zorlanan engelli vatandaşlarımız, görme engelli tuğlası ve yol seviyesindeki geniş engelli rampası ile Konak'ta rahat ediyor. Sevgi Yolu, Halikarnas Balıkçısı Sokak ve Alsancak Kültür Mahallesi'ndeki kaldırımlarımız görme engelli yurttaşlarımız için yol gösteren bir nitelikte yapıldı. Kültür Mahallesi sokaklarında görme engelli tuğlalarını beyaz bastonla takip ederek yürüyen Aktif Tüm Engelliler Derneği Başkanı Levent Özmen, engelli dostu uygulama için Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'a teşekkür etti. Kendisi de görme engelli olan Özmen, görme engellilerin yeni kaldırımlarda tek başına çok rahat dolaşabileceklerini vurgulayarak "Bizim için kaldırımda yürümek, sokağa çıkmak neredeyse bir işkence haline geliyordu. Ancak, beyaz bastonla kolaylıkla takip edilen bu tuğlalar yaşamımızı kolaylaştıracak. Kaldırımda yürümek işkence değil keyif olacak" dedi. ENGELLİ DOSTU SOKAKLAR Alsancak Kültür Mahallesi, Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla engelli dostu sokaklara sahip oldu. Engelli rampaları yol seviyesinde yapılarak tekerlekli sandalyelerin ve bebek arabalarının en rahat geçeceği şekilde düzenledi. Beton parke taşı kullanılan yollar ile sokaklar modern bir düzene kavuştu. Bariyerler ile kaldırımlarda araba işgali önlenirken park yeri olarak kullanılan cepler oluşturuldu. Görme engellilerin beyaz bastonlarıyla rahatlıkla yön bulacakları 'görme engelli takip tuğlaları' kaldırımlardaki yerini aldı. Kaynak: IHA
    soner çakar

    güzel bir iş yapmışlar izmir belediyesi emeyi geçen arkadaşlara çeşekkür ederis

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)