TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Gözleri görmese de öğrencileri onu çok seviyor

Eklenme Tarihi : 25 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 300 kez okunmuş.

Öğrenciler, öğretmenlerini çok sevdiklerini söylüyor.Görme engelli Ramazan Akel, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde bulunan İbrahim Ethem Akıncı İlköğretim Okulu’nda Türkçe derslerine giriyor. 28 yaşında henüz ilk tayin yerinde görev yapan Ramazan Akel, görme engelini kendi uğraşları ile aşarak her gün öğrencilerine ders veriyor. Görme engelliler için özel kabartmalı yazı ile hazırlanan Türkçe kitabından dokunma yolu ile okuma gerçekleştiren ve derslerine hazırlanan Ramazan Akel, ardından derse girerek birikimlerini öğrencilere aktarıyor. Yön bulmada kendisine yardımcı olan asası ile koridorlarda tek başına yürüyen ve meslekte 4 yılı geride bırakan görme engelli Akel, Sındırgı ilçesinde görev yapmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek, öğrencilerini de çok sevdiğini kaydetti. Ramazan Akel, “Görme engelim doğuştan geliyor. İlkokulu İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nda okudum. Üniversite sınavına gözlemciler eşliğinde girdim, ben söylüyordum onlarda yazıyordu. Sonra üniversite hayatım oldu ve ilk olarak buraya tayin oldum. Görme engelli olduğum için ön yargı ile yaklaşanlar oldu. Öğrencinin ayağa kalktığını göremezsin diyorlardı. Doğru öğrencinin ayağa kalktığını göremem ama sorun bu değil ki. Bence asıl amaç öğrencinin ayağa kalktığını görmek değil de, öğrenciyi ayağa kaldırmamak. Görme engelliyiz, öğrencinin ayağa kalktığını göremiyoruz, tahtaya yazı yazamıyoruz. Öğrenciyi tahtaya kaldırıp yazdırıyoruz, öğrenciler de zaten tahtaya kalkmayı seviyor. Bize karşı ön yargılar olmasa çok daha rahat bu görevi yaparız” dedi.
“VELİLERİMİZLE HİÇ SIKINTI YAŞAMADIK”
Sındırgı ilçesinde görev yapmaktan memnun olduğunu söyleyen Ramazan Akel, öğrenci velileri ile bugüne kadar hiç sıkıntı yaşamadığını söyledi. Akel, “Velilerimizin çoğu köyden, velilerimiz benim için bu görme engelli de olsa, benden daha fazla okumuş, her şeyi benden daha fazla biliyor şeklinde düşünüyor. Ama herkes bu kadar düşünceli değil. Ben lisedeyken, ‘siz nasıl banyo yapıyorsunuz’ diye saçma sorular soranlar oluyordu. Ben öğrencilerime üst düzey birisi gibi değil de bir arkadaş gibi yaklaşıyorum. Oturur onları dinlerim, hatta bayramlarda falan beni arayan öğrencilerim olur. Ben memur olabilirdim ama öğretmen olmayı kendim istedim. Ben öğrencilerimi çok seviyorum” dedi.
ENGELLİ ÖĞRETMENLER İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART
“Devlet bizi atıyor, onda bir sıkıntı yok. Bizi koruyan, haklarımızı ortaya koyan bir düzenleme yok. Mesela, engelli öğretmen norm fazlası olur mu, olmaz mı belli değil. Engelli öğretmen okulda nöbet tutar mı tutmaz mı belli değil. Bazı müdürler tutturuyorlarmış. Mesela bizim okulun müdürü bana nöbet tutturmuyor. Bazı yerlerde duyuyoruz, ‘Nöbet tutamazsan öğretmenlik yapamazsın’ diyorlarmış. Atanan engelli öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı okulları uyarmalı. Bu konularda kanuni düzenlemeler olmalı; yoksak müdürler bazılarına öyle, bazılarına böyle davranır. Bunlar engelli öğretmenlerin ortak meselesi. Ben öğrencilerime ve velilerime çok teşekkür ediyorum. Hepsine saygı ve sevgilerimi yolluyorum” dedi.
Sındırgı Milli Eğitim Müdürü Raşit Karaca, görme engelli öğretmen Ramazan Akel’den çok memnun olduklarını söyledi. Ramazan öğretmenin işini çok iyi yaptığını söyleyen Müdür Karaca, “Ramazan öğretmenimizle ilgili bugüne kadar bize hiç bir şikayet olmadı. Biz kendisini çok seviyoruz. Okuldaki öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle çok iyi iletişim kuruyor. Kendisinin farklı ve renkli bir kişiliği var. Biz memnunuz kendisinden, başarılarının devamını diliyoruz” dedi.
BAHADIR DEMİRÇEVİREN
BALIKESİR


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)