TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İşitme engelliler ehliyetlerini aldı

Eklenme Tarihi : 10 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 275 kez okunmuş.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde işitme ve konuşma engelli 14 kişi H sınıfı ehliyetlerini aldı.Seray Sürücü Kursu’nda işitme ve konuşma engelli bireylerin ehliyetlerini almaları ve yeni kurs döneminin başlaması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, hayatı birlikte paylaşma adına işitme engelli bireylerin ehliyetlerini aldıklarını söyledi. Engelli bireylerin ehliyet sahibi olmalarını önemsediklerini ifade eden Bulgurlu, “Kaymakamlık bünyesinde engelli vatandaşlarımızın koordinasyonuyla ilgili görevlendirmeler yaptık. Engelli kardeşlerimizden gelen talep doğrultusunda Seray Sürücü Kursu ile çalışma yapıldı. İlk etapta 14 işitme engelli vatandaşımız H sınıfı ehliyetlerini aldılar. Bizlerin kullandığı arabaları artık ehliyetlerini alan arkadaşlarımızda rahatlıkla kullanabilecekler. Birlikte yaşamak ve hayatı paylaşmak adına, bu medeni cesareti görerek kursa katılan ve belge almaya hak kazanan işitme engelli kardeşlerimizi kutluyorum” diye konuştu. Kaymakam Bulgurlu, yeni dönem kursa ise biri bayan 13 işitme engelli kişin katıldığını belirtti. Kaymakamlık Engelliler Sorumlusu Guddusi Aydın ise kursa katılımın yoğun şekilde devam ettiğini söyledi. Engellileri derslerde yalnız bırakmadığını kaydeden Aydın, “Bizim kursumuz biraz farklı, kursiyerlerimiz işitme ve konuşma engelli olduğu için, bütün derslere öğretmenlerimizle beraber bende katılıyorum. Öğretmenlerimizin anlattığı konuları işaret dili ile kendilerine aktarıyorum. Bu yöntem ile konuları tam anlamı ile anlamalarını sağlıyoruz. Bilinçli ve eğitimli bir sürücü olarak ehliyetlerini alıyorlar” dedi.
İşitme engelli Ömer Yarçin ise ehliyetli bir sürücü olduğunu belirterek, “Daha sonra açılan ehliyet kursuna katıldım. Şimdi ehliyetli bir sürücü oldum. Manavgat’ta yaşamaktan çok mutluyum bize her türlü imkan sağlanıyor. Bize her türlü desteğini veren, Başta Kaymakamımız Emir Osman Bulgurlu’ya, Engelliler Sorumlusu, tercümanımız Guddusi Aydın’a ve Seray Sürücü Kursu kurucusu Orhan Kul’a arkadaşlarım adına teşekkür ederim” dedi.Törende trafik öğretmeninin, tercüman Guddusi Aydın aracılığı ile anlattığı ders izlendi. Daha sonra anladığını anlatmak üzere işitme ve konuşma engelli Alişan Kahya ve Hatice Şahin tekrar yaptı. Böylelikle dersin nasıl işlendiği ve ne kadar verimli olduğu görülmüş oldu.
Kurs hakkında bilgi veren Seray Sürücü kursu kurucusu Orhan Kul, “Kursumuz 16 saat Trafik, 8 saat İlk yardım ve 6 saat Motor tekliği olarak verilmektedir. Ama biz işitme engelli kursiyerlerimizin daha iyi yetişmesi için kursumuzu erken başlatıp geç bitireceğiz. Onlara özel program hazırladık. Biz işitme engellilere kurs verirken ticari amaç gütmeden onlara yardımcı olmak istiyoruz. Gönüllülük esasına göre hayır dualarını almak amacı ile yapıyoruz” dedi.Konuşmaların ve dersin ardından Manavgat’ta H Sınıfı ehliyet alan ilk İşitme Engelli vatandaş olan Musa Kaynar Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’ya arabasıyla gezdirdi.
ARİF KAPLAN


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)