TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İşitme Engellilere “Engelsiz” Yolculuk

Eklenme Tarihi : 29 Şubat 2012 Kategori : Duyurular | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 265 kez okunmuş.
TGS Yer Hizmetleri A.Ş., Atatürk Havalimanı'nda bulunan Eğitim Akademisi'nde yer hizmetleri personeline işitme engellilerinin kullandığı işaret dili eğitimi veriyor. Atatürk Havalimanı başta olmak üzere 6 havalimanında çalışan yaklaşık 6 bin personele işaret dili eğitimi verilecek. Havacılık alanında bir ilki gerçekleştiren Turkish Ground Services (TGS), işitme engelli yolcularla iletişim kurabilmek için yolcu hizmetleri personeline "İşaret Dili Eğitimi" vermeye başladı. TGS Eğitim Akademisi'nde düzenlenen eğitimlerle işitme engelli yolcuların havalimanında yaşayabileceği engellerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. TGS Yer Hizmetleri A.Ş., VIP'de, CIP'de ve genel yolcu kontuarlarında görev yapan personeline, işitme engelli yolcularla rahat anlaşabilmeleri amacıyla eğitim vermeye başladı. Atatürk Havalimanı'nda 22, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda da 6 personel olmak üzere ilk etapta toplam 28 çalışana İşaret Dili Eğitimi verilmeye başlandı. TGS İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Metin Marangoz önümüzdeki günlerde de TGS'nin hizmet verdiği tüm istasyonlardaki yolcu hizmetleri personeline bu eğitimi vereceklerini belirtti. Türkiye'de 2,5 milyonun üzerinde işitme engelli insanın yaşadığını söyleyen Marangoz, "Engelli yolcularımızla personelimiz arasında iletişimin sağlanması daha rahat bir yolculuk ve müşteri memnuniyeti anlamına geliyor. Bir açıdan da bu sosyal sorumluluğun ötesinde sektörel gereklilik kapsamında yürütülen bir eğitim faaliyeti. Havacılık alanında bir ilk olan bu eğitimleri personelimize ve hizmet verdiğimiz tüm istasyonlarımıza yaymak gibi bir hedefimiz var" dedi. Personel Piraye Bulut, eğitimin çok yararlı olduğunu belirterek, "Engelli yolcularla beden diliyle çok zor anlaşıyorduk. Şimdi bu eğitim sayesinde konuşacağız" dedi. Hadi Kaçkar adlı TGS personeli de "Bu eğitim gerçek çok gerekliydi. Çünkü engelli yolcularla her gün karşılaşıyoruz. Burada gördüğümüz eğitimi onlara hizmet verirken uygulama imkanı bulacağız. Aldığımız hızlandırılmış eğitim sayesinde engelli yolcularımızla çok rahat iletişim kuracağız" diye konuştu. KONUŞMADA ENGELLER KALKACAK Eğitmen Hülya Çelikok ise aslında bu eğitimlerin bütün işletmelerde verilmesi gerektiğine işaret ederek, "Tabi direk engelli yolcularla muhatap olan TGS personelinin öncelikli olarak bu eğitimi alması çok güzel. Buradaki eğitim TGS yer hizmetleri personeline çok büyük rahatlık sağlayacak" dedi. TGS İstasyon Başmüdürü Selahattin Aras da engellilere yönelik yapılan bu eğitimi ilk olarak gerçekleştiren yer hizmetleri şirketi olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Aras, "Bir yandan engelli yolcu bir yandan da engelli personel sayımız her geçen gün artıyor. Ancak sadece engelli personelimiz değil, tüm yer hizmetleri personelimiz işaret dili eğitimini görecek. Sadece Atatürk Havalimanı'ndakiler değil diğer limanlardaki personelimiz de bu eğitimleri alacak" şeklinde konuştu.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)