TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İşitme ve görme engelliler artık TV izleyebilecek

Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 203 kez okunmuş.

TRT, işitme ve görme engelli vatandaşların televizyon izleyebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan uydu destekli sistemi Türkiye'ye getiriyor. Proje fikri İstanbul Milletvekili Bülent Turan'ın seçim kampanyası sırasında ortaya çıktı.

TRT, işitme ve görme engelli vatandaşların televizyon izleyebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan uydu destekli sistemi Türkiye'ye getiriyor. Proje fikri İstanbul Milletvekili Bülent Turan'ın seçim kampanyası sırasında ortaya çıktı. İstanbul'da yürüttüğü seçim kampanyası sırasında işitme engelli bir gencin 'televizyon izleyemiyorum yardımcı olun' talebi üzerine Turan konu üzerinde çalışmaya başladı. TBMM Araştırma Merkezi dünyadaki uygulamalar üzerinde bir çalışma başlatırken gelişmiş ülkelerde işitme engellilerin televizyon izlyebilmesi için anlık altyazı sistemi uygulandığı görüldü. Sistemin Türkiye'ye taşınması için TRT ile temasa geçidi TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin projeye destek vererek düğmeye bastı. Bu çerçevede sesli ve yazılı betimleme sistemi olarak bilinen Audio Deblockedion TRT kanallarında kullanılacak. Önce altyapı çalışmaları yapıldı. Altyazı sistemi için uydu kiralandı. Sistemin engelli vatandaşların televizonlarına ulaştırılması için de Uydu Head-End Sistemi satın alındı. Sözkonusu sistem sadece işitme engelliler için değil görme engelli vatandaşlar için de kolaylıksağlayacak. İşitme engelliler için altyazı oluşturan sistem görme engelli vatandaşlar için de sesli betimleme tekniği kullanarak görsel metinlerin anlaşılmasını kolaylaştıracak. Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalarda sona gelindi, TRT test yayınlarını bitirdi. Görme ve işitme engelli vatandaşlar Haziran ayında TRT'nin tüm kanallarını izleyebilecek, dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olacak. TRT'de atılan bu adımın diğer kanallarda da devreye girmesi böylece işitme ve görme engelli vatandaşlar için sağlanan hizmetin yaygınlaşması bekleniyor. İstanbul milletvekili Bülent Turan özel kanalların yönetimleriyle temasa geçerek sistemin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmalarını isteyeceklerini söyledi. Projenin özellikle işitme engelli vatandaşların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)