TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İşkur-otokar İşbirliği İle Engelli İstihdam Kursu

Eklenme Tarihi : 25 Ocak 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 234 kez okunmuş.
- OTOKAR Savunma San. A.Ş ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında 120 kişiye yönelik beş farklı meslekte işgücü yetiştirme kursu düzenlenmesi kararlaştırılarak sözleşme imzalandı ve bu doğrultuda kurs gruplarının seçimi ve oluşumu için müracaatlar devam ediyor. Diğer taraftan, Engellilerden gelen talep üzerine, meslek edinilerek istihdamda kalıcı olmalarının yolunun açılması için Engellilere de duyarsız kalınmayarak işletmenin kapıları, Engellilerin eğitimi ve istihdamı içinde aralandı. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile OTOKAR Savunma San. A.Ş arasında imzalanan eğitim protokolü ile 16 Engellinün işletmede 3 ay süreli olarak “Temel İmalat ve Montaj” mesleğinde alacağı eğitim sonunda firmada istihdamları sağlanması planlanıyor. Eğitim programı şirketin eğitim için görevlendireceği mühendis ve teknik elemanların eşliğinde işbaşında eğitim ile yapılacak. Programın sonunda başarılı olan Engellilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası verilecek. Bilindiği üzere, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde çalışacak olanların mesleki sertifikalarının bulunması kanuni zorunluluk. Engelliler de bu zorunluluktan muaf olmayıp, bu kapsamdaki işletmelerde istihdamlarının sağlanabilmesi için mesleki belgelerin bulunması gerekiyor. İşletmeler istihdam etmek yükümlülüğünde oldukları Engellilerini, üretimden sayılan işler yerine yardımcı hizmetler grubunda yer alan işlerde çalıştırmakta. Dolayısıyla, bu program ile Engellilerin üretimde çalıştırılmasının yolunun açılması ve Engellilere verilen değer açısından önem arzediyor. Sakarya’da faaliyet gösteren ve önemli bir istihdama sahip olan OTOKAR Savunma San. A.Ş.’nin Engellilerin istihdamına destek vermesi, Engellilere yönelik sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiriliyor. Eğitim Protokolünün imzalanması sırasında açıklama yapan Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, önümüzdeki günlerde Engellilerin işletmelerin üretim faaliyetlerinde çalıştırılmasına yönelik yeni ve çok daha fazla Engellinün katılacağı istihdam garantili meslek edindirme projeleri düzenlemeyi planladıklarını müjdeleyerek, üretimde çalışabilir Engellilüğe sahip işsizlerin programlara katılmak üzere müracaatlarını beklediklerini ifade etti. İstihdamda kalıcı olmanın yolunun meslek edinmekten ve bu meslekte referans olacak sertifikaya sahip olmaktan geçtiğini belirten Kaya, diğer işletmelerin de gerek Engelli açığı kontenjanlarının kapatılması ve gerekse de sosyal sorumluluk olarak düşünebilecekleri bu tür projelerine destek vereceklerini bildirdi. OTOKAR Savunma San. A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Berent Ergin de yaptığı açıklamada, şirketin Engelli istihdamını önemsediğini ve sosyal sorumluluklarının gereği İŞKUR’la birlikte böyle bir proje düzenlemekten son derece mutluluk duyduklarını ifade etti.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)