TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Isparta’da “Engelli Hakları” Tartışıldı

Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 235 kez okunmuş.
payday loans
Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, "Her insan sosyal olmayı ister ve kendi kendine yetebilmeyi umut eder. Çocuklarınızın engelli öğrencilerle birlikte yaşaması onların sadece entelektüel zekalarını değil aynı zamanda duygusal yönlerini de geliştirir" dedi. Süleyman Demirel Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Asr-ı Saadetten Günümüze Engelli Hakları" konferansında konuşan Seyyar, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamanın sosyal sorumluluk olduğunu söyledi. Sevgi kavramının İslam medeniyetinin özünde yer aldığını belirten Seyyar, "Her insan sosyal olmayı ister ve kendi kendine yetebilmeyi umut eder. Çocuklarınızın engelli öğrencilerle birlikte yaşaması, onların sadece entelektüel zekalarını değil aynı zamanda duygusal yönlerini de geliştirir" dedi. Anayasal çizgide benimsenen pozitif ayrımcılığın engelli vatandaşların topluma kazandırılması açısından önemine değinen Seyyar, "Pozitif ayrımcılık ilk kez Kuran ayetleriyle tescil edildi. Son zamanlarda ülkemizde de benimsendi. Sosyal devlet anlamında gelişmeler devam ediyor. Duyarlılığın sürekli hızlandırılması gerekiyor. Sadece kanuni çerçevede hakkaniyet ölçüsüyle belirlemek yeterli değildir. İşverenlerin, üniversitelerin, ailelerin ve diğer vatandaşlarımızın duyarlılığı da önemlidir" diye konuştu. Seyyar, eğitim sisteminin, pedagojik yaklaşımın sevgi ve merhamet medeniyetine göre düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ise, toplumdaki dezavantajlı gurupların ve doğuştan birtakım engellerle dünyaya gelen insanların toplumsal hayata katılmada, hak ve muamele anlamında sağlıklı insanlardan farklı olmadığını vurguladı. Pek çok sorunun çözüldüğü modern dünyada insanlık konusunda aynı hassasiyetin gösterilmediğini kaydeden İbicioğlu, dünyanın yeniden Muhammedi bir yaklaşımı beklediğini, bu yaklaşımlarla engellilere olan bakış açısının bir güne sığdırılmaması gerektiğini belirtti. Modern dünyanın sözde insan hakları bağlamında gündeme getirdiği birçok yaklaşımın aslında bin 500 yıl önceki yaklaşımlardan çok daha geride olduğunu ifade eden İbicioğlu, dünyadaki insani duyguların yeniden yeşermeye ihtiyacı olduğunu, SDÜ'nün bu misyonu benimsediğini ifade etti. Kaynak: AA

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)