TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Kardeşinden esinlendi, engelliler için eldiven yaptı

Eklenme Tarihi : 7 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 359 kez okunmuş.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Mehmet Aslan, yüzde 60 gelişim bozukluğu bulunan ve bu nedenle bazı durumlarda kendini anlatmakta zorlanan kız kardeşinin yaşadığı sorunlardan yola çıkarak, konuşma engellilerin hayatını kolaylaştırmak için eldiven şeklinde iletişim sistemi geliştirdi.

Aslan’ın, proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Aydemir gözetiminde hazırladığı ve bitirme tezi de olan “Konuşma Engelli Kişiler İçin Fleks Sensör Tabanlı İletişim Sistemi Tasarımı”, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Aydemir, toplumlarda iletişimin, günlük hayatın vazgeçilmez parçası olduğunu belirterek, “Günlük hayatta diğer bireylerle iletişim, sözlü ifadenin yanında jest ve mimiklerle tamamlanmakta ancak bu durum konuşma bakımından engeli olmayan sağlıklı bireyler için geçerli” dedi.

Konuşma engellilerin eğitim alarak işaret dili öğrenebildiklerini ve bu dili bilenlerle çok rahat iletişim kurabildiklerini anlatan Aydemir, şunları söyledi:
“Proje, konuşma engelli kişilerin, diğer kişilerle iletişimlerini kolay şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla hazırlandı. Konuşma engelli kişilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik gerçekleştirilen çalışma, kullanılan malzemelerin elde edilebilmesi, projenin ürün olarak ortaya konulabilmesi ve farklı alanlarda kullanılmaya açık olması bakımından uygulamaya ve geliştirilmeye yönelik.”

Kardeşinin iletişim sorununu çözmeyi amaçlıyor

Mehmet Aslan, proje ile konuşma engelli kişilerin diğer kişilere aktarmak istediği düşüncelerini, karşılarındaki kişilerin işaret dili bilmelerine gerek kalmadan aktarmayı hedeflediğini söyledi.

Sistemin, önceden belirlenip kaydedilen tanımlı el işaretlerinin esnek yapıya sahip fleks sensörlerle algılanıp, iletişim kurulacak kişinin algılayabileceği şekle çevirme biçiminde olduğunu dile getiren Aslan, “Projede fleks sensörler, eldiven üzerine yerleştirilerek tanımlanan basit el, parmak hareketleri, kelime ve cümleler yerine geçerek sistemden ses ve yazıcı çıkışı sağlamaktadır” diye konuştu.

Aslan, fikrin ortaya çıkış nedenlerinden birinin de kız kardeşinin yaşadığı sağlıksorunu olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:
“On yaşındaki kız kardeşimde yüzde 60 gelişim bozukluğu var. Konuşmaya çalışıyor ancak bunu başaramıyor. Bazı şeyleri bize kaş, göz gibi mimik ve el hareketleriyle anlatmaya çalışıyor. Bir şeyler yemek ya da içmek istediğinde bunu bize anlatmakta zorluk çekiyor. Örneğin bir şey içmek istediğini belirtiyor ama biz bunun su mu yoksa meyve suyu mu olduğunu anlayamıyoruz. Kardeşimin durumundan da yola çıkarak engellilerin yaşadığı soruna ne gibi bir çözüm yolu bulunabileceği üzerine düşündüm ve böyle bir çalışma ortaya çıktı. Bu sistemin daha da geliştirilmesi ile ne istediğini işaretler aracılığıyla bize iletebilecek.”

Aslan, projenin sadece konuşma engelliler için değil, yaşadığı hastalık dolayısıyla konuşamayan, yatalak hastaların ihtiyaçlarını ifade etmeleri için de kullanılabileceğini söyledi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)