TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Karşıyaka Hizmet Binası, görme engelliler için düzenlendi

Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 274 kez okunmuş.

Karşıyaka Belediyesi'nin Hizmet Binası'nda görme engelliler için tüm engeller ortadan kaldırıldı. Hizmet Binası'nın görme engelli vatandaşlar tarafından da rahat kullanımının sağlanabilmesi amacıyla, asansör ve merdiven önlerine uyarıcı kauçuk yükseltiler ile kat girişlerine elle dokunulacak levhalar kondu.

Her gün yüzlerce Karşıyakalı'nın kullandığı bina içinde görme engelli vatandaşların istediği birimlere kolaylıkla ulaşabilmesi için başlatılan çalışmada, bina girişinden itibaren, asansör ve kapı önlerine yönlendirici, sarı renkli kauçuk yükseltiler kondu. Yolun devam ettiğini belirten çizgilerle desteklenen uygulamayla asansörlere ulaşan görme engelli vatandaşların istedikleri kata çıkmaları içinse, ilginç bir sistem kullanılmaya başlandı. Türkiye'de henüz çok yeni olan bu sistemle, hissedilebilir yüzey ile engelli vatandaşlar, gitmek istedikleri katı bularak, basabilecekler. Uygulamada tüm dünyada dikkat anlamı taşıyan, karayollarında uygulanan sarı renk seçildi. Az gören kişilerin dikkatinin de çekileceği uygulama ile bina daha kullanışlı hale gelmiş oluyor. Karşıyaka Belediye binasına uygulanan sistemi ilk deneyen görme engelli Fatoş Kırbaş oldu. Beyaz bastonu ile işaretleri takip ederek katlara çıkabilen Fatoş Kırbaş " Bu uygulama bizim engellerimizi azaltıyor. Kullanımı çok kolay olmuş. Belediye Başkanımız Cevat Durak'a teşekkür ediyorum" dedi. Öncelikli olarak Bahriye Üçok Bulvarı'ndaki Hizmet Binası'nda başlatılan uygulama önümüzdeki günlerde Karşıyaka Belediyesi Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve yapımı tamamlanma aşamasına gelen Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde de kullanılacak.  Ayrıca, Karşıyaka Belediyesi'ne bağlı 13 ayrı birim içinde proje çalışmasına da başlanıldı. Karşıyaka'yı engelli vatandaşlarımız için "engelsiz" hale getirmeye çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, "Belediye olarak, öncelikle, kendi hizmet binalarımızdaki engelleri kaldırmaya başladık. Geçmişte, bedensel engelli vatandaşlarımızın hizmet binalarımız ve sosyal tesislerimize girişini kolaylaştıracak çalışmalar yapmıştık. Şimdi ise, görme engelli vatandaşlarımız için de aynı olanakları sunuyoruz. Vatandaşlarımızın göstereceği duyarlılıkla da, engelliler için Karşıyaka'da hayatı daha kolay hale getireceğiz" dedi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)