TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Kosova’da Yılın Sanatçısı Ödülü, Engelli Geç Şair …

Eklenme Tarihi : 30 Aralık 2011 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 227 kez okunmuş.
Kosova'da geleneksel olarak her yıl düzenlenen 'Yılın Sanatçısı' ödülü bu yıl, fiziksel engelli Türkan Başa'ya 'Sen gittiğinde hanımeller açmıştı' şiir kitabıyla layık görüldü.1 yaşında geçirdiği yüksek ateş sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm kalan genç şair Türkan Başa, ilk kitabı olan 'Tekerlekli Sandalye'yle 2002 yılında şiir severlerin beğenisine sunmuştu. Kosova'da geleneksel olarak her yıl düzenlenen 'Yılın Sanatçısı' ödülü bu yıl, fiziksel engelli Türkan Başa'ya "Sen gittiğinde hanımeller açmıştı" şiir kitabıyla layık görüldü. 1 yaşında geçirdiği yüksek ateş sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm kalan genç şair Türkan Başa, ilk kitabı olan 'Tekerlekli Sandalye'yle 2002 yılında şiir severlerin beğenisine sunmuştu. Bu yıl'"Sen gittiğinde hanımeller açmıştı' adlı 2'nci şiir kitabıyla şiir severlerle buluşan Başa, "Engelli olmak önemli değil, önemli olan engelleri aşmaktı" açıklamasını yapmıştı. Kosova Türk Sanatçılar Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen 'Yılın Sanatçısı' ödül törenine çok sayıda davetli yanı sıra Kosova'da KFOR barış gücünde görevli Türk askeri ile Yunus Emre Türk Kültür Merkezi temsilcileri katıldı. Kosova Türk Sanatçılar Derneği Başkanı Ethem Baymak, Kosova Türk Sanatçılar Derneği heyet Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina, sanatçı Reşit İsmet, tiyatro sanatçısı Asim Mongovci ve gazeteci Raif Kırkul'dan oluşan heyetin bir yıl içerisindeki etkinlikleri değerlendirerek, Türkan Başa'yı 'Yılın Sanatçısı' ödülüne layık gördüğünü bildirdi. Törende bir konuşma yapan Kosova Türk Sanatçılar Derneği Başkanı Ethem Baymak, her geçen gün Kosovalı Türk sanatçılarının bütün zorluklara rağmen önemli işlere imza atmaya başardığını vurguladı. Sanat ve edebiyatın her halkın temel taşı olduğunu değerlendiren Prof. Dr. İrfan Morina da, katıldığı törende ünlü Sırp yazarı İvo Andriç'in "Drina Köprüsü" kitabından örnekler vererek yazarın Balkanlarda yaşayan Türklere atıfta bulunduğu örnekleri anlattı. Balkanlarda Türk toplumunun sanat ve edebiyat alanında önemli faaliyetler yaptığını söyleyen Morina, Türkan Başa'nın şiirlerini överek, bir şiirini 15'inci yüzyıl şairi Priştineli Mesih'in yazmış olduğu eserlerine benzettiğini ifade etti. Tören Türkan Başa'yı anlatan slayt gösterisiyle devam etti. Törende tiyatro sanatçısı Yunus Şimşek, Türkan Başa'nın şiirlerini okudu. Türkan Başa'ya Yılın Sanatçısı Ödülünü, Sanatçılar Derneği Onursal Başkanı Reşit İsmet takdim etti. Kendisini Yılın Sanatçısı ödülüne layık gördükleri için memnuniyetini dile getiren şair Türkan Başa, bu ödülün ilerde yapacağı çalışmalarda kendisini cesaretlendireceğini ifade etti. (SS)

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)