TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Mevzuattan ‘sakat’, ‘Engelli’ ve ‘çürük’ siliniyor

Eklenme Tarihi : 19 Şubat 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 56 kez okunmuş.

Bazı kanun ve KHK’larda yer alan ”sakat”, ”Engelli” ve ”çürük” gibi ibarelerin, uluslararası hukuki metinlere ve literatüre uyum amacıyla ”engelli” ibaresi ve türevleriyle değiştirilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yer Alan Engelli Bireylere Yönelik İbarelerin Değiştirilmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, Askerlik Kanunu’ndaki ”çürük” ifadesi ”askerliğe elverişli olmama” şeklinde değiştiriliyor. Yasanın geçici 46. maddesindeki ”Engelliler” ibaresi ise ”engelliler” olarak düzenleniyor.

Tasarı Medeni Kanun, Terörle Mücadele Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Sosyal Hizmetler Kanunu, Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun, Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Dernekler Kanunu, Engelliler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun da aralarında bulunduğu 85 yasadaki ”Engelli”, ”sakat” ve ”çürük” gibi ifadelerin değiştirilmesini kapsıyor.

Tasarıyla 9 kanun hükmünde kararnamede de aynı nitelikte değişiklik öngörülüyor.

Engelliler, daha önce ilgili mevzuata göre aldıkları sağlık kurulu raporlarına istinaden yararlandıkları haklardan raporun geçerlilik süresince yararlanmaya devam edecek. Engellilerin durumlarını niteleyen belge, kimlik, kart ve benzeri belgelerin yenilenmesi gerekmeyecek.

-”Negatif algılama konusu”-

Tasarının genel gerekçesinde, Türkiye’nin taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nde ve insan hakları belgelerinde ”Engelli” kişi ya da birey ifadesinin yerine ”engelli” ifadesinin tercih edildiği vurgulandı.

Engelli kişi ya da birey ifadesinin uluslararası kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından yerleşik hale getirilmeye çalışılmasının, aynı zamanda tıbbi perspektiften sosyal perspektife doğru bir geçişi de ifade ettiğine yer verilen gerekçede, Türkiye’deki mevzuatta kullanılan ”Engelli, ”sakat” ve ”çürük” ifadelerinin toplum nezdinde ağırlıklı olarak negatif algılandığı kaydedildi.

Tasarıyla mevzuatta terminoloji birliğinin sağlanmasının, uluslararası hukuki metinlerde ve literatürde ağırlık kazanan eğilimin yansıtılmasını, söz konusu ifadelere yönelik toplum nezdindeki negatif algının izale edilmesinin amaçlandığı belirtilerek, mevzuattaki ”sakat”, ”Engelli” ve ”çürük” ibarelerinin ve türevlerinin yerine ”engelli” ibaresinin ve türevlerinin kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.

 

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))