TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Özel bakım merkezleri için komisyon kuruluyor

Eklenme Tarihi : 11 Şubat 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 170 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakıma muhtaç engellilere hizmet verilen özel bakım merkezlerinde yaptığı denetimlerde engellilerin kötü koşullarda bakıldığı ve istismar edildiğini belirledi.

150 merkezde yapılan denetimler sonucu 15 özel bakım merkezi kapatıldı. Bakanlık bu kapsamda illerde vali yardımcısıbaşkanlığında Aile ve Sosyal Politikalar, Sağlık , Çevre ve Şehircilik ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri personelinden oluşacak özel bir komisyon kuracak. Komisyon 3 ayda bir özel bakım merkezlerini denetleyerek raporhazırlayacak . Rapor kapsamında eksiklikleri tespit edilen merkezler ilk etapta geçici süreyle, eksikliklerin devam etmesi halinde tamamen kapatılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bakıma muhtaç engelliler için 2006 yılından beri ailesine ya da bir bakım merkezindekalıyorsa sağlık kuruluşuna maddi destekte bulunuyor . Özel bakım merkezleri devletten, baktıkları her engelli hasta içiniki asgari ücret miktarı para alıyor. 150 özel bakım merkezinde 9 bin 565 bakıma muhtaç engelliye hizmet veriliyor.

Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ‘ özel bakım merkezleri ‘ ile ilgili bir genelgeyayınlandı . Özel bakım merkezlerinde bakım altında bulunan engellilere, insan hassasiyetine yaraşır şekilde hizmet sunulmasının esas olduğu belirtilen genelgede, bakanlık tarafından oluşturulan komisyonlar tarafından yapılan denetimlerde engellilere yönelik bakım hizmetlerde gerekli hassasiyetin gösterilmediğinin görüldüğü vurgulandı. Ayrıca engellilerin olumsuz fiziki koşullarda kaldığı ve bazı merkezlerde engellilerin ihmal ve istismar riski altında bulunduğu kaydedildi.

Özel bakım merkezlerinin denetimleri için illerde vali yardımcısının başkanlığında komisyon kurulacak. Komisyon, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü veya yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevli mesleki personel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden mimar, Sağlık İl Müdürlüğü’nden doktor ve hemşire, Gıda, Tarım ve Havyacılık İl Müdürlüğü’nden gıda ve ziraat mühendisi ile itfaiye müdürlüğü personelinden oluşacak.

EKSİKLİK TESPİT EDİLEN MERKEZLERİN İZİN BELGESİ İPTAL EDİLEBİLECEK

Komisyon özel bakım merkezlerini en geç üç ayda bir denetleyecek. Yapılacak denetimlerde özel hazırlanan denetleme formunda bulunan fiziki yapıyla ilgili 28, bakım hizmetlerine yönelik 29 ve yönetim hizmetleri başlığında 13 olmak üzere belirlenen toplam 70 madde tek tek incelenecek. Denetim sonucu 3 gün içinde bir rapor hazırlanarak valiliğe sunulacak. Denetim sonucunda eksikliklerin belirlenmesi halinde ilk etapta 10 günden az olmamak şartıyla geçici olarak kapatılacak. Eksikliklerin devam etmesi durumunda merkezin izin belgesi iptal edilecek.

Denetim sonucu kapatılmasına karar verilen merkezlerde bulunan engelliler bakım ihtiyaçlarının karşılanması için acilen bakanlığa bildirilecek. Komisyonunu denetimlerinin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü mesai saatleri içinde veya dışında haber vermeksizin denetimler gerçekleştirecek. Habersiz denetimlerde görülen eksiklikler özel hazırlanacak denetim defterlerine kaydedilecek. Komisyon ve il müdürünün yaptığı denetimler sonucu tespit edilen eksiklikler ile ilgili yaptırımların uygulanıp uygulanmadığı bakanlık görevlilerince değerlendirilecek. Gerekli yaptırımları yerine getirmeyen personel hakkında yasal işlem yapılacak.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))