TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli kişiye farklı rapor uygulaması bitecek

Eklenme Tarihi : 18 Nisan 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 46 kez okunmuş.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen özel yazılımla, aynı engelliye değişik hastanelerden farklı Engellilük raporu verilmesinin önüne geçilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen özel yazılımla, aynı engelliye değişik hastanelerden farklı Engellilük raporu verilmesinin önüne geçilecek.

Engellinin başvurusu halinde önceki hastanenin verdiği rapor, diğer hastanelerin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da online görülebilecek.

Bu sayede engelliler, Engellilük raporu için farklı hastanelere başvurmayacak. Hekim de bir önceki başvuru sonrası ilgili hastanede verilen Engellilük raporunda hangi unsurların göz önünde bulundurulduğuna bakabilecek.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy yaptığı açıklamada, engelli vatandaşların daha hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti alabilmeleri amacıyla çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Engellilerin, özellikle Engellilüklerine ilişkin rapor alma sürecinde sıkıntı yaşayabildiklerini ifade eden Aksoy, bu vatandaşların Engelli kabul edilebilmeleri için çeşitli kriterleri taşımaları gerektiğini belirtti.

Raporların, Engellilük oranlarına göre verildiğini anlatan Aksoy, engellilerin farklı hastanelere rapor için başvurduğunda bir önceki yerde tespit edilen oranın ve rapora ilişkin bilgilerin görülemediğini, vatandaşların farklı hastanelerden farklı Engellilük oranlarında rapor alabildiğini söyledi.

Aksoy, yeni yapılacak düzenlemeyle artık alınmış raporun bir sonraki başvuruda görüleceğinin altını çizerek, ”Sağlık Bakanlığı’ndan rapor istendiğinde, aynı platformda verilen bir sağlık kurulu raporu, müteakip hasta ziyaretinde engellinin tekrar rapor talep etmesi halinde bir sonraki hastane tarafından görülebilecek. Böylece daha önce hekimlerin neye bakıp bakmadığı, hangi konuları değerlendirip değerlendirmediği anlaşılacak” diye konuştu.

-Engellilük raporu 380 hastanede veriliyor-

Engelli raporu verebilen hastane sayısının tüm Türkiye’de yaklaşık 380 olduğunu belirten Aksoy, vatandaşların daha önce başka bir hastaneye rapor için başvurduğunu söylemediğini, kimi özlük haklarını alabilmek için ilgili birimlere rapor sunulduğunda aranılan oran yeterli gelmediğinde farklı hastaneye başvuru yapılabildiğine dikkati çekti.

Aksoy, bu durumda bir sonraki hastanede, hastanın yeni şikayetleri de göz önüne alınarak yeni bir Engellilük oranı tespit edilebildiğini ifade ederek, ”Bu da değerlendirici mercilerde sıkıntı yaratıyor. Aynı insan için birden fazla Engellilük oranları ortaya çıkıyor. Yeni yapılacak uygulama ile bu sorun ortadan kalkmış olacak” ifadesini kullandı.

-”Bilgilerin görünmesi kabul edilmiş olacak”-

Yeni yazılımla raporların ve engelliye ait sağlık bilgilerinin de görülebileceğini vurgulayan Aksoy, ”Bu yazılımla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilgili diğer birimlerin de bunu görmesini sağlayacağız. Vatandaş, herhangi bir hak için başvuru yaptığında, bilgilerinin görünmesini kabul etmiş olacak. Online değerlendirme sağlanacak. Vatandaş, elinde raporuyla kapı kapı gezmeyecek” açıklamasında bulundu.

Bitmek üzere olan yazılımın kısa süre içinde uygulama konacağını belirten Aksoy, ”Birkaç gün deneme yaparız. Pilot uygulama yapılmayacak. Sonrasında tüm Engelli raporu veren hastanelerin tamamına genelgeyle bunu duyuracağız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda, heyet raporları buraya online açılacak. Geçmişe yönelik raporlar sisteme girmeyecek” diye konuştu.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))