TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli Maaşı Kimler İçin Geçerli?24

Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2011 Kategori : Engelliler Kanunu, Uzmanlardan Önemli Bilgiler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 1.525 kez okunmuş.

Bakıma Muhtaç Engelli Aylığı ve Engelli Yakını Aylığı Hak Sahipliği Kimler İçin Geçerli?
Bakıma Muhtaç Engelli Aylığı

18 yaşından büyük ve başkasının yardımı olmadan yaşamını sürdüremeyecek kadar engelli (Tüm vücut fonksiyon kaybı %70 olan) ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık sahibi olmayan yurttaşlarımızdan her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından aldığı veya alabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması muhtaçlık sınırının (halen 86,41 TL’nin) altında olan kimselere 2022 sayılı kanunda belirtilen aylığın 3 katı olarak (halen 259,23 TL) ödenen aylık olmaktadır.
SGY’ya göre buradaki nafaka kavramı mahkeme ile kararlaştırılmış nafaka kavramından daha geniş  bir anlam taşıyor. Türk Medeni Kanunundaki anlamıyla “ Herkes yardım etmediği taktirde yoksulluğa düşecek üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.”  Hükmü doğrultusunda anlam taşıyor.

Her türlü gelirleri  toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarın tespitinde bakmakla yükümlü olunan birey sayısı kavramı önem taşıyor. Zira bu gelir rakamının bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden daha az olup olmadığı, bakıma muhtaç engellilerin ve bu engellilere verilecek bakım hizmetleri ile bu hizmetlerin ücretlendirilmesi ve ücretlerin ödemesi yapılıp yapılmayacağının saptanmasına yarıyor.

Gelir tespiti yapılırken engellinin nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka miktarı göz önüne alınıyor, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle elde edilecek rakam esas alınmıyor.

Daha önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananların yanı sıra isteğe bağlı pirim ödeyenler ile birlikte SGK’ya pirim ödeyenler de kanun kapsamı dışında tutulmuşlardı.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık sahibi olmayan ve her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından aldığı veya alabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması muhtaçlık sınırının (halen 86,41 TL’nin) altında olan vatandaşlarımızdan yasal olarak bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakınının bakımını fiilen gerçekleştirenlere 2022 sayılı kanunda belirtilen aylığın 2 katı olarak (halen 172,82 TL) ödenen aylık olmaktadır.

ŞEVKET TEZEL

  songül arslan

  ben engelli annesiyim cocugumun yuzde yuz raporu var ben gibide cogu vatandasimiz maasini alamiyo yok 50 milyon gecti yok yuz milyon fazlalik var
  eskiden hic yoktu ama ozaman herkese verilmeli gelir arastiriliyo ama giderler neden arastirilmiyo diyelim ailede uc kisi yasiyo kisi basina 4oo diyo bu aile zaten 400 kira variyo en az elektrik su vs mutfak masrafi daha saysam cok bizim istedigimiz cocuklara daha iyi bakip onlari rahat ettirmek onun bezi mamasidoktora taksiyle gidiyoruz neden cunki araba otobuse sigmaz yani daha cok sikintilar madem avrupa birligne girmeye niyetliyiz ama avrupadaki gibi yapillamiyo bazi seyler
  oradada tanidiklarimiz var
  duyuyoruz her engellige derecesine göre maas veriliyo sorgu sual olmadan ben ülkemizdede aynisin olmasini istiyorum ben 20 yasimdan beri yavruma bakiyorum suanda hastayim belki bes on sene sonra bakamayacam en azindan bi bakici tutarim ama bu sartlarda nasilolacak

  NABİRE AYDOGAN

  benim oglumda %76 bedensel engelli bize hiç maaş verilmiyo bizde 400 kira veriyoruz maaşinız yeterli deyip maaşa baglamadılar bizde cok maduruz engellileri madur etmeyin bende yavruma iyi şartlarda baka bileyim sizden desteklerinizi bekliyoruz


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)