TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

“SÜRE UZATILIRSA, YASAYI ÇIKARANLARA DA GÜVENMEYECEĞİZ!”

Eklenme Tarihi : 20 Haziran 2012 Kategori : Duyurular, Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 822 kez okunmuş.
Tüm Engelliler Ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı İlimdar Boztaş yaptığı açıklamada 5378 sayılı Engelliler yasasının hükmü  7 Temmuz 2012 tarihinde dolacağını hatırlatarak şunları söyledi. “Ülkemizin her köşesinde engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı tüm önlemlerin bu zamana kadar alınmış olması gerekirdi. Ancak bugün mevzuya baktığımızda hala yolun başındayız. Aradan geçen 7 yıl boyunca her platformda anlattık, bu yasanın getirdiği yaptırımlar ağır olacak dedik, Bugün baktığımızda pek çok kurum ve kuruluşların bağlı bulundukları bakanlıkların yayınladıkları yönetmelikleri umursamamış olduklarını görüyoruz. Soruyoruz: 8 buçuk milyon engellimizin kabahati nedir? Biz engelliler bu ülkenin insanları değil miyiz? İdari kusurlarıyla yaşamlarımızı zorlaştıranlar devlet millet için çalışıyoruz diyenler sadece oyalamışlardır. Bugün yasanın öngördüğü sürenin uzatılmasını dillendirmeye başlayanlar var. Hangisini affedelim? Benim sokağa çıkmama, yaşam hakkıma mani olan, sözleriyle oyalayan, devletin emrine rağmen üşengeçlik ve vurdumduymazlığından harcamadan kaçınıp hizmet yapmayan kıyamayan yöneticiye mi? Yasanın hükümlerine muhalefet eden tüm kurum ve kuruluşlara sesleniyoruz! Bugün bir klozet taşı koymaktan sakınan, maliyeti 50 TL olan bir rampayı yapamayan idarecilere dava açacağız.Yasa açık ve net biçimde açıklıyor Sorumlular çok büyük tazminat davaları ödemek zorunda kalacak, görevli oldukları kurumları kasıtlı olarak zarara uğratmış olacaklardır. Boztaş sözlerini şöyle tamamladı. “ Ülkemizin her yerinde bizlere acıyarak bakıyorlar. Bilakis yaşamımızı zorlaştıran önümüzdeki engelleri kaldırmayı beceremeyenlere biz acıyoruz. Tek isteğimiz rahat bir şekilde ev ve işlerimize gidip gelebilmektir. Ortak yaşam alanlarından faydalanmak, ayrımcılığa maruz kalmamaktır. Sokaklara bakınız, binlerce kişi Türkiye’nin her yerine dağılmış biz engellileri suiistimal ederek sözde engelliler yararına para topluyor veya evleri gezerek ıslak mendil toz bezleri gibi ürünleri paraya çeviriyorlar. Engellilerin sırtından milyarlar kazanıyorlar. Adımızı engelimizi kullanarak toplumu rahatsız etmeye bizleri dilenci konumuna düşürüp rencide etmeye ne hakları var? Bunlara göz yumanlar var. Sayın başbakana ve tüm siyasi iradelere de sesleniyoruz 7 Temmuz’u uzatmayın. Uzatmak isteyenlere müsaade etmeyin. Uzatıldığı takdirde yasayı çıkaranlara da güvenimizin kalmayacağını bilin.”

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)