TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Patnos 1.Engelliler Haftası Festivali

Eklenme Tarihi : 28 Nisan 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 242 kez okunmuş.
Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ayşegül DOMANİÇ YELÇE 'nin Köşe Yazısı Yazarın Elektronik posta adresi yelcester@gmail.com Merhabalar sevgili okurlar. Geçen hafta, Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde görev yapan iki idealist öğretmenden beni çok duygulandıran bir e-posta aldım. Bu e-posta Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” adlı romanını anımsattı bana. Kahramanlarımızdan Ayten Hanım, Aydın'ın Nazilli İlçesi’nden gelmiş Patnos’a. Kendisi ‘çocuk gelişimi ve eğitimi’ öğretmeni. Diğer kahramanımız Savcı Bey ise ‘zihinsel engelliler sınıf öğretmeni’; Van Erciş'ten gelmiş Ağrı’ya. “Buraya gelmeden önce adını bile duymadığım bir yerdi benim için. Geldiğimde kitaplarda okuyup filmlerde izlemiş olduğumuz hayatların maalesef gerçek ve yaşanmış olduğunu gördüm.” diyor Ayten Öğretmen ve ellerindeki kısıtlı olanaklarla var güçlerini birleştirip bir şeyleri değiştirmeye çalıştıklarını anlatıyor. Bu dönem, engelliler ile ilgili projeler üzerinde daha ağırlıklı olarak durduklarını, çünkü ilçede engellilere yönelik bir adım atılmış bulunduğunu söylemenin gerçekten çok zor olduğunu ifade ediyor. Bu düşünce ile, Nisan Ayı içerisinde bir otizm paneli gerçekleştirmişler. Kaymakamları Sayın Fehmi Sinan Niyazi ve Milli Eğitim Müdürleri Sayın Salih Eskin’in eğitim anlamında ciddi uğraşlar verdiklerini ve idealist genç öğretmenleri çok desteklediklerini söylüyorlar genç öğretmenlerimiz. Kızların eğitime kazandırılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorlar. Patnos’da okula giden kız öğrenci sayısı erkek öğrenci sayısını geçmiş. Bu dönem üç ilköğretim okulunda özel alt sınıf açılmış. Önümüzdeki yıl bu uygulamanın tüm okullara yayılması düşünülüyormuş. Bir otizm sınıfı ise açılma aşamasında imiş. Bu genç arkadaşların bana yazma sebepleri ise, 5-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirecek oldukları “Patnos 1.Engelliler Eğitim Haftası Festivali”. Bu festival, Doğu Anadolu Bölgesi için bir ilk olacak. Festival kapsamında; “Okul Öncesinde Özel Eğitim”, “Erken Çocuklukta Kaynaştırma Uygulamaları”, “Farklı Gelişen Bireylerde Eğitim”, “Farklı Gelişen Bireyler ve İletişim Becerileri” konuları görüşülecek. Ayrıca, engelli öğrencilerce düzenlenen bir sahne gösterisi ve özel eğitim alt sınıf öğrencileri resim sergisi de bu festivalde yer bulacak. Ayten Öğretmen, “Tek istediğimiz Doğu’da da bu konuyu ele alan bireylerin var olduğunu ve eğer istenilirse mahrumiyet bölgelerinde bile bir şeyler yapılabileceğini göstermek. Biz buradan bir domino taşını devirmek misali başlatıyoruz bir şeyleri. Amacımız, domino taşları devrildiğinde ortaya çıkacak herkesi kucaklayan bir resim oluşturmak.” diyor. Bu festivale katılabilmeyi, onlara destek olabilmeyi yürekten isterdim. Çoğu zaman umursamadığım engelim bu gibi durumlarda çok üzüyor beni. Ama kalbim onlarla olacak. Başarılı olacaklarına inanıyorum. Umuyorum ki, bu idealist öğretmenlerin girişimi yeni bir yol açacak aydınlığa doğru ve bu yola çıkanlar her gün daha da çoğalacak. Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)