TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi

Eklenme Tarihi : 21 Temmuz 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 265 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)’nin destekleri ve Peugeot Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” Projesi kamuoyuna sunuldu.

Proje kapsamında ilk olarak, Türkiye Milli Olimpiyatlar Komitesi tarafından 7 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen 25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’na katılan engelli yüzücülere hem yarışa katılımları hem de güvenliklerinin sağlanması açısından projenin sponsoru Peugeot Türkiye tarafından destek sağlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Bakanlık Müşavirleri Ayhan Metin ve Kenan Önalan ile Peugeot Genel Müdürü Marc Bergeretti’nin de hazır bulunduğu Peugeot standında yarış günü sabahı buluşan 18 engelli yüzücü, hep birlikte başarı dilekleriyle yarışa yolcu edildi. Peugeot çalışanlarından oluşan gönüllü grubu, 18 engelli sporcu ve refakatçilerinin ulaşımları dahil gün boyu tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Kulaçlarla iki kıtayı birbirine bağlama başarısını elde eden ve yarış sonunda dereceye giren engelli sporculara ödülleri Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi ve Peugeot Genel Müdürü Marc Bergeretti tarafınfan takdim edildi.

8 Temmuz 2013 günü düzenlenen “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” Projesi Tanıtım Toplantısı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bakanlık Müşaviri Kenan Önalan, UNDP Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktör Yardımcısı Hansın Doğan, AYDER Kurucusu ve Başkanı Ercan Tutal ve Peugeot Otomotiv Pazarlama AŞ Genel Müdürü Marc Bergeretti’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

“Artık kapak toplayan bir toplum olmaktan çıkmalıyız”

  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bakanlık Müşaviri Kenan Önalan, projenin Bakanlık tarafından beğeniyle karşılandığını ve desteklendiğini belirterek “Toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturan engellilerimiz, uzun yıllardan beri yanlış yaklaşımlarla toplumsal yaşamdan dışlanmışken, son 10 yılda ülkemizdeki engelli algısında büyük değişmeler oldu. Ancak, biz Bakanlık olarak bunları yeterli görmüyor, daha da geliştirmek istiyoruz. Engelliler yalnızca belli günlerde belli yerlerde hatırlanması gereken değil, her an her yerde toplumun içinde olması gereken kişiler. Bu yüzden, engellilik alanındaki sorunlar ancak tüm tarafların katkısı ve işbirliğiyle çözülebilecektir. Engelliler için bu kadar kapsamlı bir projeye başladıkları için Peugeot’yu tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Engelli olanlar ile olmayanlar arasındaki mesafeyi ortadan kaldıracak ve toplumsal dayanışmaya katkıda bulunacak tüm çalışmalara destek verdiklerini kaydeden Önalan, Bakanlık ve Genel Müdürlük olarak engellilerin toplumsal yaşamın her alanına dahil olması ve toplumla aynı yaşam alanını paylaşması için çalıştıklarını, Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi’nin de Bakanlığın toplumda var olmasını dilediği engelli algısına ve engellilik politikasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Engelli algısındaki değişime vurgu yapan Önalan, “Artık kapak toplayan bir toplum olmaktan çıkmalıyız. Engellilerle birlikte kaldırımda yürüyen, birlikte sinemaya giden, AVM’lerde birlikte oturup kalkan kişiler olmalıyız” dedi.

Engelliler Yaşama Eşit Birer Birey Olarak Katılmalı

  

UNDP Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktör Yardımcısı Hansın Doğan ise Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi’nin engellilerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama eşit birer birey olarak katılmalarını sağlama yönünde somut bir adım olduğunu, başlatılan projenin başka kurumlara örnek olmasını dilediklerini ifade etti.

AYDER Kurucusu ve Başkanı Ercan Tutal da “14 yıldır engelli bireylerin toplumsal hayata tam ve eşit katılımı için yenilikçi, sürdürülebilir ve alternatif projeler üreten AYDER olarak, Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesinde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Peugeot ve UNDP ortaklığı ile pek çok ilke imza atacağımızdan hiç şüphem yok” diye konuştu.

“Hayat beraber olunca anlamlı”

Peugeot Otomotiv Pazarlama AŞ Genel Müdürü Marc Bergeretti, toplantıda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınmaya çok önem verdiklerini belirterek, gerçekleştirdikleri bu proje ile engellilere yönelik konuların yönetimin iş modellerinde yer almasını; yönetim, çalışanlar, bayiler ve tüm paydaşları tarafından benimsenmesini ve uygulanmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Birleşmiş Milletler tarafından gruplandırılan, görme, işitme, bedensel ve zihinsel/kronik engelli bireylerin, toplumun geneliyle aynı yaşam alanlarını paylaşmasını sağlamak gerektiğini vurgulayan Bergeretti, “Büyük bir heyecanla başladığımız projemizde, ilk olarak üç aşamada ilerlemeyi hedefledik. Öncelikle kendi çalışanlarımızdan başlayarak engelliliği hissetme, onlara saygılı olma, sorumlu davranış içerisinde olma ve onlarla doğru iletişim kurabilmek amacıyla çeşitli eğitimler yapılmasına karar verdik. Daha sonra engelli bireylerle daha uyumlu bir hayat geçirebilmek için engelli dostu Peugeot çalışanları ve bayileri oluşturmak için çalışmalara başladık. Diğer yandan, engellilerin araç kullanımlarında sürücü ve sistem güvenliğini artırıcı çalışmaları başlattık” dedi. Bergeretti, Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesinde bir strateji dahilinde sağlam adımlarla ilerlediklerini ve bu alandaki farklı çalışmalarla örnek olacak projenin, uzun yıllar devamını sağlayacaklarını da söyledi.

“Gönülden Gönüllüyüm” projesi

Peugeot’nun sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olarak hazırladığı kurumsal sosyal sorumluluk projesinde ilk aşama, “Gönülden Gönüllüyüm” eğitimleri ile başladı. Bu kapsamda Peugeot’nun kurum içindeki çalışanları, engelliliğe doğru yaklaşım konusunda eğitimden geçti, simülasyon çalışmaları ile engelli bireylerin nasıl bir hayat yaşadığını, neler hissettiklerini yaşayarak öğrendi.

Peugeot, tüm bayi teşkilatı üst düzey yetkililerinin de engelliliğe doğru yaklaşım eğitimi almalarını sağladı, kendilerine farklı simülasyonlar gerçekleştirdi. Tüm bayi çalışanları da süreç dahilinde bu eğitimlerden geçirilecek. Böylece iki binden fazla Peugeot çalışanı bu eğitimlerden geçmiş olacak. Ayrıca, tüm Peugeot Yetkili Bayileri’nin engelli ulaşımına uyumluluğu ile ilgili çalışmalara da başlandı. Bu süreç sonunda Peugeot bayilerini ziyaret edecek olan engelli bireyler, hem ulaşım hem de iletişim konusunda en üst seviyede ilgi ile karşılanacak.

Peugeot ile Engelsiz Yaşam Projesi, sürdürülebilir kalkınmayı hedef alarak önümüzdeki dönem içerisinde engelleri kaldırarak farklı aktiviteler ile devam edecek.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)