TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Piyano ile hayata bağlandı

Eklenme Tarihi : 4 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 7 kez okunmuş.

6 yaşındaki Sezin Uzun, piyano çalmayı öğrenerek hastalığında yüzde 90 oranında iyileşme sağladı
Üç yıldır otizm tedavisi gören 6 yaşındaki Sezin Uzun, piyano çalmayı öğrenerek hastalığında yüzde 90 oranında iyileşme sağladı. Doktorların konuşamaz dediği Sezin, bu sayede konuşmaya başladı.
ARTVİN’de, ailesinin, akranlarına göre hareketlerindeki farklılıklarından dolayı çocuk nöroloğuna götürdükleri Sezin Uzun’a, 2.5 yaşında otizm tanısı konuldu. Ailesine, minik Sezin’in hayatı boyunca konuşamayabileceği, yaşıtlarıyla aynı okula gidemeyebileceğini söyleyen doktorlar, Sezin’in ömür boyu sürebilecek özel bir eğitime tabi tutulması gerektiğini belirtti. Durumu kabullenmekte zorlanan, ancak çocukları için yapılabilecekleri de araştıran aile, Ankara’da özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinden destek aldı. 2009 yılından bu yana aralıklarla merkezde tedavi gören, destek programlarını da Artvin’de sürdüren Sezin Uzun, yaklaşık 4 aydır özel olarak aldığı piyano kursunun da tedavi sürecine eklenmesiyle hastalığında yüzde 90 iyileşme sağladı.
Konuşamaz demişlerdi
Anne Esra Uzun, hiç konuşamayabilir denilen çocuklarının artık rahatlıkla konuşabildiğini, hareketlerinde büyük oranda düzelme olduğunu söyledi. Çok masraflı ve uzun soluklu bir eğitim sürecinde sona geldiklerini ifade eden anne Uzun, “Bugüne kadar öğrenmeye hazırlık becerileri, iletişim becerileri, matematik becerileri, oyun oynama, el göz koordinasyonunu sağlayıcı beceriler, öz bakım becerileri, beden eğitimi ve resim çalışmaları ile yüzme konularında dersler aldık, bunları uyguladık. Kızım, bu düzenli eğitimden iki yıl sonra hem konuşmaya hem de yaşıtlarına ayak uydurmaya başladı” dedi.
‘Piyano öğrenmeyi artırıyor’
Müziğin ve piyanonun özellikle çocuklara etkisini değerlendiren nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, piyanonun, özellikle otistik çocuklarda algılama fonksiyonlarını geliştiren, sağ ve sol beyin ile el ve ayakların birlikte kullanılması suretiyle beyindeki algılama merkezlerinin gelişmesini sağlayan bir enstrüman olduğunu vurgulayarak, “Piyano, beynin her iki yarım küredeki merkezleri aynı anda çalıştırabilme özelliğine sahip bir enstrüman. Beynin iletişimini sağlıyor ve beyin egzersizi yaptırıyor. Bu yüzden otistik çocuklarda piyano eğitimini ailelere kuvvetle öneriyorum. Gerçekten beyindeki algılama, öğrenme melekelerini yükseltiyor” dedi.
vatan gazetesi
 

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))