TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Samsun’da işitme engelli minikler için ana sınıfı yapılacak

Eklenme Tarihi : 11 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 335 kez okunmuş.

İlkadım Kaymakamlığı, Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı ile Çocuk Eğitim Derneği arasında İşitme Engelli Ana Sınıfı yaptırma işbirliği protokolü imzalandı

SAMSUN (AA) – Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “İşitme engelli çocuklarımız için bir ana sınıfına Samsun’da kavuşuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyacağız” dedi.

Aksoy, valilik toplantı salonunda İlkadım Kaymakamlığı, televizyoncu ve yapımcı Acun Ilıcalı’nın onursal başkanlığını yürüttüğü Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı (TİV) ve Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) arasında imzalanan işitme engelli ana sınıfı yaptırma işbirliği protokolü imza törenine ev sahipliği yaptı.

İşitme engelli çocuklara yönelik yaptırılması planlanan ana sınıfı için imza protokolü nedeniyle bir araya geldiklerini ifade eden Aksoy, Samsun Valiliği olarak engelliler adına yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Samsun Valiliği olarak 2011 yılında hayata geçirdikleri “Engelli Veri Tabanı” projesi ile tüm engellileri kayıt altına aldıklarını anlatan Aksoy, “Buradaki temel amacımız Samsun ilinde yaşayan bütün engellilerimizi tek bir kayıt sistemi içerisinde tutmak ve ihtiyaç duyulduğunda o bilgilerden yararlanılarak birçok kurum ve kuruluşun çalışmalarında bunları onlara sunabilmek. Bu amaçla yaptığımız çalışmada Samsun genelinde 150 bine yakın engelli vatandaşımızı kayıt altına aldık” diye konuştu.

Samsun’da 6 bin 685 işitme engelli vatandaşın bulunduğunu ifade eden Aksoy, engellilerin iyi bir eğitim alarak topluma ve kendilerine faydalı bireyler olmasını önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Onların eğitimlerini alarak topluma daha hazır bir insan yetişmesi bakımından yürütülen ilkokul seviyesinde, ortaokul seviyesinde ve lise seviyesinde kurullarımız mevcuttu ve çalışmalarını sürdürüyordu ancak anaokulu seviyesinde herhangi bir kurumumuz yoktu. Bu anlamda bu vakfımızla anaokulu yapımı ile ilgili bir protokol imza töreni gerçekleştireceğiz ve bir ana sınıfını işitme engelli çocuklarımız için hayata geçirmiş olacağız. Bu işitme engelli çocuklarımızın toplumla entegrasyonunda onların gelişimine daha hızlı katkı sağlayacak güzel bir uygulama olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu protokol ile Samsunumuza çok önemli bir hizmeti sağlamış olacağız. İşitme engelli çocuklarımız için böyle bir ana sınıfına Samsun’da kavuşuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyacağız.”

Aksoy, söz konusu okulu en kısa sürede hayata geçirmek istediklerini de kaydetti.

Televizyoncu Acun Ilıcalı’nın kardeşi, TİV Başkanı Ömer Cenker Ilıcalı ise hayırlı bir iş için Samsun’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye için çok büyük eksiklik olan işitme engellilerle ilgili yuva ve anaokulu hizmetini İstanbul’daki merkezimizden sonra burada da bir işbirliğiyle tekrarlamak bizleri çok mutlu etti. Ortak çalışmanın burada onlarca, sonrasında yüzlerce işitme engelli kardeşimize çok değerli katkıda bulunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Samsun Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Samsun’da 19 Mayıs İşitme Engelliler İlkokulunda 14, 19 Mayıs İşitme Engelliler Ortaokulunda 50, Özel Eğitim Meslek Lisesinde ise 53 öğrencinin eğitim gördüğü söz konusu protokol ile 19 Mayıs İşitme Engelliler İlkokulu bünyesinde eksikliği gidermek için özel bir ana sınıfı açılmasının planlandığını belirtti.

Samsun Valisi Aksoy, imza töreni sonrası kendisine söz konusu projeye desteklerinden ötürü işaret dili ile teşekkür eden ÇED Genel Sekreteri Melike Argiş’e yine işaret diliyle memnuniyetini anlattı.

İmza törenine İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İlkadım Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu’nun yanı sıra diğer yetkililer katıldı.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)