TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

TEDAYCILAR FRANSADA OKYANUS SAHİLİNİ TEMİZLEDİ

Eklenme Tarihi : 18 Temmuz 2013 Kategori : Projelerimiz | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 502 kez okunmuş.

Merkezi Etimesgutta bulunan, Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (teday) ortağı olduğu ‘We Can Do It’ isimli Avrupa Birliği Gruntdvig projesinin Fransa ziyaretini 3-7 Haziran 2013 tarihleri arasında proje koordinatörümüz Fatih Başyiğit ve üyemiz Kadir Tiryaki ile birlikte gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Teday Başkanı İlimdar BOZTAŞ şunları söyledi:’Derneğimizi temsilen Fransa’nın Quimper şehrinde Fransız ortağımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretimiz 4 gün sürmüş ve bu süre zarfında çeşitli faaliyetlerde bulunulmuştur.’ Boztaş ayrıca sırasıyla Macaristan, Almanya ve Polonya’daki etkinliklere de Etimesgut ilçemizden engelli gurupların götürüleceğini ifade etti.

   Fransa Ziyaretimizin Kısa Özeti

Ziyaretin ilk günü Fransız ortağımızın Quimper şehrindeki ‘Espace Associatif’ isimli engelliler yararına kurulmuş, aynı zamanda da gönüllü faaliyetler gerçekleştiren derneği ziyaret edilerek incelemelerde bulunulmuştur.
Heyetimizin burada geçirdiği süre zarfında Fransız ortağımızın hazırladığı aktivitelerle hem diğer ülkelerden gelen ortaklarımızla kaynaşma sağlandı, hem de engellilerle beraber renkli ve eğlenceli aktiviteler gerçekleştirildi. Birlik duygusu ve biz duygusunun her bireye kavratılmasını ve engelli kardeşlerimizin de aramızda dil engeli gibi engeller olmasına rağmen bizimle aynı ortak sevgi dilini konuşabileceğini hissettik. Ayrıca işbirliği ve ortak çalışma kavramlarını da beraber yaptığımız yemek çadırı ve beraber hazırladığımız masalar ve diğer aktivitelerle daha iyi anlamış olduk.

 

2. gün ise ev sahibimiz ve başka bir gönüllü derneği ile beraber Quimper şehrinin yakınındaki okyanus sahilini temizleme kampanyasına katıldık. Bu etkinlikte de beraber çevre için bir şeyler yapabileceğimizi ve birlikten kuvvet doğacağını kanıtladık.

Ziyaretimizin 3. gününde ise Quimper bölgesindeki engelli bireyler için yemek hazırlayan bir yemek fabrikasını ziyaret ettik ve incelemelerde bulunduk.

Daha sonra da Quimper şehri yakınlarındaki bir köyde bulunan engelliler evini ziyaret ettik. Engelli bireyler için özel olarak dizayn edilmiş bu evde her engelli için özel odalar, eğitimciler ve sosyal yaşam alanları bulunmakta ve özel eğitimler verilmekteydi.

 

4. günde ise Quimper şehrinin yakınındaki bir bot limanını ziyaret ettik.Burada engelli bireyler için özel dizayn edilmiş bir botla okyanusta gezi turuna katıldık. Bu botta tekerlekli sandalyeli bireyler için özel biniş rampası bulunmaktaydı.Ayrıca engelli bireyler için özel lavaboların da mevcut olduğunu gördük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA,ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. NOT : EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÜRÜN SATIŞI VE YARDIM TOPLANMASI GİBİ GİRİŞİMLERİ DOĞRU BULMUYORUZ. BAĞIŞLARINIZ İÇİN TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİNDEKİ HESAP NUMARALARINA BAĞIŞLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ . TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 115856)) IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((EURO bağış hesap no: 4263- 26989)) IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)) TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT şubesi ((USD bağış hesap no: 4263-0026975)) IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75))