TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

TEDAYCILAR FRANSADA OKYANUS SAHİLİNİ TEMİZLEDİ

Eklenme Tarihi : 18 Temmuz 2013 Kategori : Projelerimiz | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 902 kez okunmuş.

Merkezi Etimesgutta bulunan, Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (teday) ortağı olduğu ‘We Can Do It’ isimli Avrupa Birliği Gruntdvig projesinin Fransa ziyaretini 3-7 Haziran 2013 tarihleri arasında proje koordinatörümüz Fatih Başyiğit ve üyemiz Kadir Tiryaki ile birlikte gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Teday Başkanı İlimdar BOZTAŞ şunları söyledi:’Derneğimizi temsilen Fransa’nın Quimper şehrinde Fransız ortağımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaretimiz 4 gün sürmüş ve bu süre zarfında çeşitli faaliyetlerde bulunulmuştur.’ Boztaş ayrıca sırasıyla Macaristan, Almanya ve Polonya’daki etkinliklere de Etimesgut ilçemizden engelli gurupların götürüleceğini ifade etti.

   Fransa Ziyaretimizin Kısa Özeti

Ziyaretin ilk günü Fransız ortağımızın Quimper şehrindeki ‘Espace Associatif’ isimli engelliler yararına kurulmuş, aynı zamanda da gönüllü faaliyetler gerçekleştiren derneği ziyaret edilerek incelemelerde bulunulmuştur.
Heyetimizin burada geçirdiği süre zarfında Fransız ortağımızın hazırladığı aktivitelerle hem diğer ülkelerden gelen ortaklarımızla kaynaşma sağlandı, hem de engellilerle beraber renkli ve eğlenceli aktiviteler gerçekleştirildi. Birlik duygusu ve biz duygusunun her bireye kavratılmasını ve engelli kardeşlerimizin de aramızda dil engeli gibi engeller olmasına rağmen bizimle aynı ortak sevgi dilini konuşabileceğini hissettik. Ayrıca işbirliği ve ortak çalışma kavramlarını da beraber yaptığımız yemek çadırı ve beraber hazırladığımız masalar ve diğer aktivitelerle daha iyi anlamış olduk.

 

2. gün ise ev sahibimiz ve başka bir gönüllü derneği ile beraber Quimper şehrinin yakınındaki okyanus sahilini temizleme kampanyasına katıldık. Bu etkinlikte de beraber çevre için bir şeyler yapabileceğimizi ve birlikten kuvvet doğacağını kanıtladık.

Ziyaretimizin 3. gününde ise Quimper bölgesindeki engelli bireyler için yemek hazırlayan bir yemek fabrikasını ziyaret ettik ve incelemelerde bulunduk.

Daha sonra da Quimper şehri yakınlarındaki bir köyde bulunan engelliler evini ziyaret ettik. Engelli bireyler için özel olarak dizayn edilmiş bu evde her engelli için özel odalar, eğitimciler ve sosyal yaşam alanları bulunmakta ve özel eğitimler verilmekteydi.

 

4. günde ise Quimper şehrinin yakınındaki bir bot limanını ziyaret ettik.Burada engelli bireyler için özel dizayn edilmiş bir botla okyanusta gezi turuna katıldık. Bu botta tekerlekli sandalyeli bireyler için özel biniş rampası bulunmaktaydı.Ayrıca engelli bireyler için özel lavaboların da mevcut olduğunu gördük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)