TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Trabzon’da Engelliler bizde varız dedi

Eklenme Tarihi : 29 Nisan 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 374 kez okunmuş.

Trabzon Spor Lisesi tarafından engelli öğrencilere yönelik hazırlanan “Biz de varız” projesi ile engelli öğrenciler hayata tutundu.

Trabzon Spor Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Meral Kıvanç’ın koordinatörlüğünde Erdoğdu Özel Eğitim Uygulama Merkezi ile Gazipaşa Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerine yönelik hazırlanan “Biz de varız” konulu projenin ödül töreninde engelli çocukların sergiledikleri birbirinden güzel oyunlarla izleyenleri büyüledi.

Törende konuşan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yerekaban, spor aktiviteleri otizmli çocukları daha sağlıklı yaptığını belirterek, “Spor aktiviteleri ve halkoyunları çalışmaları otizmli çocukların beden hareketlerini düzenleyip sosyal hayata katılmalarını sağlıyor. Doğduktan yıllar sonra otizmli oldukları fark edilebilen otizmli çocuklar, hayatları boyunca bunu taşıyor. Önceleri ‘niye benim başıma böyle bir şey geldi’ diye soran aileler ise çocuklarına sahip çıkıp onların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için çabalıyor. Çocukları hayata katmak isteyen aileler, çeşitli aktivitelerle onların bir birey olarak toplumda yer almasına çalışıyor” dedi.

Projede 40 otizmli çocuk ve 40 gönüllü eğitimci bulunduğunu belirten Gazipaşa Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Fazlı Bal, otizmli çocukların engelli öğrenciler arasında en dezavantajlı grup olduğunu söyledi. Otizmli her iki çocuktan birinin konuşamadığını, hareketli olduklarını, konuşanların da konuşmayı sürdüremediğini, kendilerini ifade etmede zorluklar yaşadığını anlatan Fazlı Bal, Türkiye’de ortalama 450-500 bin otizmli bireyin bulunduğunu belirtti.

Bal, otizmli çocuğu olan ailelere tanıyı alır almaz çocuklarıyla ilgilenmeleri ve sevgiyle bakmaları tavsiyesinde bulunan Bal ”Kesinlikle bir ad takıp, otizm adını takıp, otistik adını takıp onları farklı görmesinler. Bugün bilinen en iyi tedavisi yoğun özel eğitim. Eğitim aldırsınlar. Eğer doğru yöntemle eğitim aldırırlar, doğru da ilgilenirlerse ayakları üzerinde durabilecek bireyler yetiştirirler” diye konuştu.

Düzenlenen sportif faaliyetlerinin çocukların sosyalleşmesi için önemli olduğunu söyleyen Erdoğdu Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Osman Bakoğlu ise bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu, çocukların hem hormonlarını dengelediğini, hem de sosyalleştiğini söyledi. Onların yaptığı güzel şeyleri gördüklerinde mutlu olduklarını dile getiren Bakoğlu, “Bu faaliyetleri düzenleyenlere teşekkür ediyoruz. Bu durumdaki ailelerin sabretmeleri, eğitimden de her şekilde faydalanmaları gerekiyor. Bu tür etkinliklerin de Türkiye’nin her yerinde artması temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Proje koordinatörü Meral Sevinç otizmli çocuklarla çalışmanın güzel bir duygu olduğunu dile getirerek, toplumsal duyarlılık kapsamında gerçekleştirdikleri projenin örnek olması gerektiğini belirterek, ”Ülkemizde bir çok üniversite var, bu üniversitelerin beden eğitimi ve yüksek okulu bölümleri de var. Türkiye’de 12 milyon civarında engelli olduğunu düşünürsek, bu yüksek okulların bu tip projeleri üretmesi bizim mutluluğumuz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından törene katılan engelli öğrencilere katılım belgesinin yanı sıra madalya ve oyuncak hediye edildi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)