TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Türkiye Engelli Hakları Ulusal Raporu Taslağı Sivil Toplumla Birlikte Tamamlanıyor…

Eklenme Tarihi : 14 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 334 kez okunmuş.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme Ulusal Rapor Taslağı”na ilişkin engellileri temsil eden sivil toplum örgütlerinin görüşlerini almak ve değerlendirmek üzere düzenlenecek olan Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme Ulusal Rapor Taslağı Değerlendirme Toplantısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan başkanlığında 14 Kasım 2013 Perşembe saat 14:00’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 27. Kat toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 13 Aralık 2006 tarihinde engellilerin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmek ve insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmek amacıyla kabul edilen Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, ülkemiz tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzalanmış ve TBMM tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde 5825 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunmuştur.

Engellilik alanında bağlayıcı nitelikteki ilk ve tek uluslararası belge olan Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, istihdam, adalet, eğitim, ulaşım ve sağlık hizmetlerine erişim de dâhil olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında engellilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması gereğine işaret etmekle birlikte kamusal alan ve mekânların engelliler için ulaşılabilir olması, bilgiye erişim ve iletişim araçları gibi önemli alanların da altını çizmektedir.

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, ülkemizin engellilik politikalarının daha etkin hale gelmesini ve eksikliklerin giderilerek engelli kişilere tanınan hakların geliştirilmesi ve uygulanmasında uluslararası standartlara kavuşturulmasını ve izlenmesini sağlayacak olması bakımından da büyük önem arz ediyor.

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme çerçevesinde taraf ülkelerin hazırlamakla yükümlü olduğu ulusal raporu hazırlama görevi ülkemizde sözleşme kapsamında odak kurum olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir.

Sözleşme çerçevesinde Sözleşme’nin gereklerinin yerine getirilmesi için alınan önlemleri, alanda kaydedilen gelişmeleri ve yükümlülüklerin yerine getirilmesinde yaşanan güçlükleri ortaya koyan bilgileri içeren “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme Ulusal Rapor Taslağı” hazırlıklarına 2011 yılında başlandı. Engelli Hakları Komitesi’nin Raporlama Yönergesi çerçevesinde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ulusal Rapor Taslağı’nın hazırlık sürecinde sorumlu ve ilgili kamu kurumları ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının görüş ve katkıları alınarak, taslak metin şeffaf bir şekilde oluşturuldu.

Sivil toplum örgütleri hem politika oluşturma sürecinin hem de uygulamanın izlenmesinin bir tarafı olarak, Sözleşme’nin ülkemizde uygulanmasının sağlanmasında sahip oldukları önemli rol sebebiyle, Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme hükümleri çerçevesinde hazırlanan ulusal rapor taslağının nihai haline getirilmesi aşamasında engellileri temsil eden sivil toplum örgütlerinin görüş ve değerlendirmelerini almak üzere düzenlenecek Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme Ulusal Rapor Değerlendirme Toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan başkanlığında 14 Kasım 2013 Perşembe saat 14:00’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 27. Kat toplantı salonunda gerçekleştirilecek…


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)