TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

UMUMA AÇIK ALANLAR ENGELLİLER UYGUN HALE GETİRİLECEK

Eklenme Tarihi : 16 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 298 kez okunmuş.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Vali Yardımcısı Kamil Köten Başkanlığında Valilik 75. Yıl Toplantı salonunda ilk toplantısını yapmak üzere bir araya geldi.

– Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Vali Yardımcısı Kamil Köten Başkanlığında Valilik 75. Yıl Toplantı salonunda ilk toplantısını yapmak üzere bir araya geldi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Kamil Köten, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden sosyal çalışmacı, Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü 26. Şube Şefliğinden makine ikmal mühendisi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden inşaat mühendisi, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden Şehir plancısı ve Engelliler Konfederasyonundan iki engelli temsilci katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımını sağlamanın önemine değinen Vali Yardımcısı Kamil Köten, “Engellilerin; ayrımcılığa maruz kalmayan, haklarını kullanabilen kişiler olmalarına imkân vermek, her alanda engelli kardeşlerimizin önünde bulunan engelleri ortadan kaldırmak için engellilerin ulaşılabilirliğine ilişkin çalışmaların yüksek duyarlılık ve titizlikle yürütülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu ise, engellilerin hizmet alacakları yere güvenli ve bağımsız olarak gidebilmesinin, çevresel düzenlemelerin engellilerin ulaşılabilirliğine uygun hale getirilmesinin onların yaşam kalitesinin yükseltilmesine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Toplantıda 5378 sayılı Engelliler Kanununa bağlı olarak umuma açık her türlü binaların, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanların, spor alanları ve benzeri sosyal-kültürel alt yapı alanlarının ve toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için kurum ve kuruluşların gerekli tedbirleri alması yönünde karar alındı.

Tüm yaşam alanlarının engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasına yönelik çalışmalarına standartlar getiren ve yasal altyapıyı belirleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, herkesin kullanımı için inşa edilen binaların, tüm açık alanların ve ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmelerini sağlamak üzere erişilebilirlik konusunda izleme ve denetim mekanizmasını hayata geçirmişti.

İHA


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)