TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Üniversiteyi Bitiren Bedensel Engelliler Örnek Oldu

Eklenme Tarihi : 23 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 125 kez okunmuş.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi’nden mezun olan bedensel engelliler, durumlarının üniversite bitirmek için engel olmadığını göstererek herkese örnek oldular.

 

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sayesinde dışarıdan öğrenim gören bedensel engelli Gülderen Pekoğlu ve Burçin Şahinokuyucu, tekerlekli sandalye ile geldikleri Anadolu Üniversitesi’nin 2013-2014 mezuFÖniyet töreninde, mezun olmanın heyecanını doyasıya yaşadılar.
İlk olarak duygularını anlatan Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Uzmanlığı Bölümü’nden mezun olan Gülderen Pekoğlu, engeller nedeniyle örgün olarak okuyamadığını beyan etti. “Çünkü buraya gelirken bile çok engellendik” diyen Pekoğlu, “O yüzden açıköğretimi tercih ettik. Bitirdik çok şükür, ama devam edeceğiz. Açıköğretimde okumak örgüne göre daha zor. Çünkü karşınızda takıldığınız soruları soracağız bir öğretmen yok. Anlamak zorundasınız, bilmek zorundasınız. Not sistemi neyse o. Hiçbir şekilde yardım olmuyor. Bence açıköğretimin örgüne göre daha zor olduğunu düşünüyorum. Kep atacağım için de çok mutluyum. Özellikle annemin de bu anımı gördüğü için çok çok daha mutluyum. Açıköğretime, Anadolu Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.
Gülederen’in annesi Ayşe Sarı ise, 24 yıldır kızıyla beraber yaşadığını aktardı. Sarı, “Tek başıma mücadele ediyorum. Buradan bütün annelere selam gönderiyorum. Biz başardık, herkes başarsın. Engellere takılmayalım. Engelsiz bir Türkiye diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİLER PES ETMESİNLER, HER ZAMAN SAVAŞSINLAR”
Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olan Burçin Şahinokuyucu ise, amacının örgün bir üniversitede Hukuk Fakültesi okumak olduğunu, ama karşılaştıkları engellerden sebeple açıköğretimi tercih etmek zorunda kaldığını anlattı. Engellilere tavsiyelerde bulunmakta olan Şahinokuyucu, “Yılmadım, pes etmedim. Bundan sonra da yılmayacağım ve pes etmeyeceğim. Okumaya devam edeceğim. Her şeye rağmen uğraşıyoruz. Bütün engellere rağmen başarmaya çalışıyoruz. Engellilere tek tavsiyem; herhangi bir şekilde yılmasınlar, pes etmesinler. İnsanların ne dediğiyle ilgilenmesinler ve kendi yollarını kendileri çizsinler. Her zaman savaşsınlar. Çünkü bizim için kolay bir yol yok”diye konuştu.
Burçin’in annesi de Sultan Bektaş da, kızıyla gurur duyduğunu kaydetti. “Önümüze konulan engellere rağmen, engelleri aşmayı öğrendik” diyen Bektaş, şöyle konuştu:
“Devletimizden şunu istiyorum. Engellilerimize karşı daha duyarlı olsunlar. Üniversiteyi bitirmeyi başaran çocuklarımızın atamalarının yapılmalarını istiyorum. Yalnız bir anneyim. Kızımla yaşıyorum. Onunla gurur duyuyorum. Engelli çocuklar çok çok yüksek makamlara gelebilirler.”

    Adınız: özgür ates

    mezun olan arkadaslarimiza can gönülden tebriklerimi gönderiyorum. Ayrica 2014 ekpss ye giren ögretmen adaylari olarak bin bir zorlukla bitirdigimiz egitim fakültesinden mezun olduk ögretmen olmak icin. Ama meb bize memurlugu dayatiyor. Engelli ögretmen atamalari ile ilgili 3 maymunu oynuyor. Bu konuda basta derneiniz olmak üzere bütün herkesi duyarli olmaya cagiriyoruz.
    Ekpss ye giren Engelli Ögretmen Adaylari….

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YAŞAM DESTEKLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLARINIZ, AİDATLARINIZ VE BAĞIŞLARINIZA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )VAKIFBANK ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no:IBAN (TR 870001500158007304832375)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)TÜRKİYE İŞ BANKASI ANKARA ETİMESGUT ŞUBESİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ YERE, DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ.ADRES: Kazım Karabekir Mh. İstasyon Cd. Yunus Emre Sevgi Parkı İçiEtimesgut/ANKARATEL: 0312 245 40 40 FAX: 0312 244 93 47e-mail: teday_dernegi@hotmail.com