TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Yurtdışından engelli aracı getirmek

Eklenme Tarihi : 28 Nisan 2011 Kategori : Uzmanlardan Önemli Bilgiler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 970 kez okunmuş.

Yurt dışından araç almak için sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor

07.10.2009 tarih ve 27369 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile engelliler tarafından yurt dışından özel tertibatlı olarak ithal edilen otomobillerin “model yılı dahil 3 yaşından eski olamayacağı” hükmü getirildi

1. Hastaneden “özel araçla nakli uygundur” ibaereli rapor alınacak raporlar en az dört imzalı olması gerekiyor.
2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi ( Minibüs getiriyorrsanız çocuğunuzunda nüfus cüzdan fotokopisi)
3. İkametgah ilmühaberi (Çocuğunuzun ve kendinizin)
4. Ehliyet fotokopisi

yukardaki evraklarla Ankara ( İstanbul yolu Güvercinlik Toprak mahsulleri Ofisinin Arkası ) gümrük müdürlüğüne teslim edilecek
Her ayın ilk salı günü komisyon toplanıyor. Komisyondan izin ithal belgesi komisyona girdikten 15 dakika sonra teslim ediliyor bunun üzerine yurt dışından araç getirebilirsiniz

Öncelikle bu işle uğraşan profosyenel kişi ve şirketleri tercih edin

5. Bankadan yurt dışına döviz transferi yapacaksınız dekont alacaksınız
6. Döviz transferinin yapıldığına dair bankadan yazı alacaksınız bunun için praforma fatura gerekecektir.
Yurt dışına döviz transferini kim adına yapıyorsanız o kişi size aracı alıp satacak kişi olmalıdır aksi takdirde gümrükten aracı çıkaramazsınız.
7. Noterden Taahhütname alacaksınız. ( Ankaradaki noterler taahhütnameyi size araç satışı gibi yapıyorlar bu yüzden çok para tutuyor imkanınız varsa başka yerden alın oralarda gerçek taahhütname yapıyorlar araç bedeli hesaba alınmıyor ankarada ise araç bedeli üzerinden taahhütname yapıyorlar. Ben Kırıkkaleden yaptırdım 20 ytl verdim.Ankarada 250 ytl istiyorlardı

Araç gümrüğe geldikten sonra işlemleri yapabilmek için mutlaka iş takipçilerinden birine işi havale etmenizi öneririm çünkü tek başınıza yapabileceğiniz bir iş değil çok sayıda evrak tanzimi gerekiyor krendi başınıza buınları yapmanız imkansız
( Ben aracı Avrupa Otodan aldım nakliyeciye araç başına 50 euro yu şirket ödedi ondan sonraki işlemleri kendimiz yaptık.)
Araç aynı gün teslim alınmassa ardiye ücreti ödemek zorundasınız ( Günlük Yaklaşık 27 ytl )
Ayriyeten türkiye girişindede teminat yatırmak zorundasınız.Avrupa otodan aldığım için bunada gerek kalmadı.

Gümrük işlemlerini bitirdiğinizde geçici plaka ile gümrükten çıkıyorsunuz.
Evraklarınız posta ile gönderiliyor 30 günde ancak geliyor evraklar.
Biz Ankarada Memur vasıtası ile teslim ederek işlemleri hızlandırdık.

8. Araç ruhsat işlemleri için uğraşmak istemiyorsanız iş takipçisine verebilirsiniz. Ruhsat yazımını yapıyorlarKarayolları muayene için evrak hazırlıyorlar.Evrakla Muayeneye gidiyorsunuz.Ücret ödemiyorsunuz.Evrakı mutlaka mühürletin.
9. Araç için proje çizdirmeniz gerikiyor.Proje ile TSE ( Ankara) gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık 170 ytl ödüyorsunuz proje için bunun 100 ytl sini TSE alıyor. ANKARA TSE DE bu işle ilgili iki kişi görevli bir tanesi NEMRUD birisi o kişi ok vermese işleriniz yine kesat. Araç motor numarasını mutlaka gitmeden yerini öğrenin eger görülmeyen bir yerde ise yetkili servisten yazı alarak gitmeniz işlemlerinizin kolaylığı için önemli.
10. Evrakları alarak emniyete gidiyorsunuz evraklarınız tamansa plaka için size yazı veriyorlar . BU arada aracı sigortasını yaptırmak zorundasınız.
11. Plaka yazdırılacak
12. Emniyetten gümrük idaresine yazı için iki adet evrak tanzim ederek teslim edeceksiniz.
13. Ruhsata plakayı yazacaksınız.
14. Evrakları Emniyete teslim edeceksiniz. 2ila 3 saat sonra ruhsatı alabilirsiniz

  Bayram Demir

  Öncelikle Kolay gelsin hayırlı çalışmalar diler ve sitenizin bilgilendirici olmasındaki kalitenizden dolayı teşekkür ederim.

  benim sol kolum’da ve sağ kolumda çocukluk felcinden kalma Engellilük mevcut. H sınıfı ehlit almak için almış olduğum sağlık kurulu raporunda Engellilük oranımın %78 olduğu ortaya çıktı ve yurt dışından ÖTV’indirimli 2.el araç almak istiyorum.

  Sorum şu. Yurt dışındaki (Almanya) beğendiğim arabayı Türkiye’ye bir tanıdığın getirmesiyle aracı üzerime ÖTV indirimli alabiliyormuyum. alabiliyorsam izleyeceğim prosedür nasıl?

  37 yaşındayım ve inanın hiç abartmıyorum çocukluğumdan buyana hep kendime ait bir arabanın hayalini kurdum. bu yüzden bu sorulara benim için önemli eğer cevaplarsanız sevinirim.

  kolay gelsin

  Betul

  ZATEN MESELE BURAYA KADAR GETİRTMEKTE VE GÜMRÜKTEN GEÇİRTMEKTE DİKKAT ETMENİZ GEREKN 3 YAŞ ALTI OLMAMASI VE HARİCEN ORJİNALIN DIŞINDA ARAÇTA BİRŞEYİN OLMAMAMSI BİDE SEÇİME DİKKAT EDİN.10 YIL BİNEBİLCEĞİNİZ BİR ARAÇ OLSUN.DAHA AYRINTILI BİLGİLER İÇİN SİTEMİZDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)