TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Yüzde 58 Engelli Raporu Yüzde 24’e İndirildi, Yanlışlığı Hastane Düzeltecek

Eklenme Tarihi : 9 Haziran 2012 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 250 kez okunmuş.
Batman'ın Kozluk ilçesinde, geçirdiği trafik kazasında bir bacağını kaybeden çocuğa yüzde 24 Engelli raporu verildi. Sol bacağı kopan kız çocuğunun raporunda, sağ bacağın kaybedildiği belirtiliyor. Batman Bölge Hastanesi Başhekimi Adnan Tuna, kayıtlara geçerken bir yanlışlık olduğunu, kararın tekrar görüşüleceğini, yapılan yanlışlığın düzeltileceğini ifade etti. Batman'ın Kozluk ilçesi TepecikMahallesi 3 yol mevkiinde ikamet eden Bayri ailesinin 13 yaşındaki kızları Gülcan Bayri, 2011 yılında okula giderken aracın altında kalarak sol bacağını kaybetti. Bir bacağını kaybeden, diğer bacağı da felçli olan Gülcan Bayri'nin, eğitimine devam etmesi için Kozluk Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen görevlendirilerek, evde eğitim görmesi sağlandı. Gülcan Bayri'nin babası Nurullah Bayri, kızının bakıcı maaşından yararlanması için 2011 yılında Diyarbakır Tıp Fakültesi'nden yüzde 58 Engelli raporu aldı. Bakıcı parasından faydalanmaya devam etmek için sağlık raporunun yenilenmesi gerektiği söylendi. Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne giderek, kızının Engelli raporunu yenilemek isteyen baba Nurullah Bayri, 2011 yılında kızına Diyarbakır'da gittiği hastanede yüzde 58'lik Engelli raporu verildiğini, Batman'da gittiği bölge hastanesinde ise yüzde 24 Engelli raporu verildiğini söyledi. Ayrıca, raporda kızının kopan sol bacağından hiç söz edilmediğini ileri süren Bayri, rapora sağ diz üstü amputasyon diye yazılmasının kendisini şok ettiğini söyledi. Kızının bacağına bakmadan, sadece filmlere bakarak rapor hazırlandığını iddia eden Nurullah Bayri, "Daha önce verilen raporun yüzdesi de düşürüldü. Bu durumda bakıcı yardımından da faydalanamıyoruz. Doktorun yaptığı bir yanlışlık mı ya da bilinçli mi bilmiyoruz." dedi. "ÜST GEÇİT YAPILSIN" Diğer yandan, kızının kaza yaptığı yerde üst geçit yapılması için girişimlerde bulunduğunu, ancak bu talebin 'kavşakta trafik ışıkları var' gerekçesiyle reddedildiğini belirten Nurullah Bayri, "Çocuklarımız okula gidip gelirken günde 4 kez kavşaktan geçmek zorunda kalıyor. Hastane ve lise binası da karşı tarafa yapılıyor. Karşıya geçişler daha da artacak. Biz bu acıyı yaşadık, başkaları yaşamasın." diye konuştu. Bacağını kaybeden Gülcan Bayri de hiçbir şey istemediğini, sadece 3 yol mevkiine yayaların geçebileceği üst geçit ya da alt geçit yapılmasını istediğini söyledi. KURUL KARARI TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK Konuyla ilgili açıklama yapan Batman Bölge Hastanesi Başhekimi Adnan Tuna ise kayıtlara geçerken sehven bir yanlışlık olduğunu belirtti. Kararın tekrar görüşüleceğini belirten Tuna, "Sağlık kurulunca sol diz üstü ampute kararı bağlanmış, ancak yazıyla kurul raporu sehven sağ dizüstü ampute şeklinde yazılmıştır. Bu kurul kararı tekrar görüşülecek, yapılan yanlışlık düzeltilecektir." dedi.

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)