TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Aile Bakanlığı İle Tse Arasında Engelliler İçin İşbirliği Protokolü

Eklenme Tarihi : 29 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 472 kez okunmuş.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “12 yıldır Türkiye’nin pek çok alanda çok büyük mesafeler aldığını biliyoruz, ama bana göre mesafe alınan en anlamlı alanların başında Türkiye’deki engelliler konusunda yapılan çalışmalar geliyor” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Engelliler için İşbirliği Protokolü imzalandı. TSE Genel Kurul Toplantı Salonunda yapılan imza törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi katıldı.
İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Bakan İslam, “Engelli vatandaşların hayata katılmaları, hayatın her alanında aktif olabilmeleri için çok özel çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Evrensel kriterler doğrultusunda engelinin derecesi ne olursa olsun, engelli vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarımız gibi insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürmeleri, onurlu bir birey sıfatıyla toplumda yer almaları en önemli hedeflerden biri. Bu kapsamda başta belediyeler olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızla bütün şehirlerimizin bütün binalarımızın, kaldırımlarımızın, bütün açık alanlarımızın engellilere uygun hale getirilmesi için çabalar sürdürüyoruz” diye konuştu.
‘Engellilerin mutluluğu toplumun mutluluğudur’ ifadesini kullanan Bakan Işık, engellilerin mutlu olmadığı ülkelerde toplumda kalıcı bir huzurdan bahsedilemeyeceğini belirtti. Işık, “Engellilik öyle bir durum ki toplumun tamamını etkileyen bir durum ve engellilerle ilgili yapılacak her türlü iyileştirme onlara merhamet duygularının bir sonucunda değildir. Onların temel haklarının onlara iadesi için toplumun üzerindeki ve toplumu yönetenlerin üzerindeki bir görevdir. Türkiye son 12 yılda engelliler konusunda çok ama çok önemli bir mesafe kat etti. Bugün 12 yıl sonra bakanlığımızın çok önemli iyi çalışmaların sonucunda artık insanlar engelli evladım var ben ne yapacağım diye düşünmüyor. Benim engelli evladım var ama yanımda da devletim var. Benim engelli evladım ama artık engelsiz yaşam için çalışan devletim var. 12 yıldır Türkiye’nin pek çok alanda çok büyük mesafeler aldığını biliyoruz, ama bana göre mesafe alınan en anlamlı alanların başında Türkiye’deki engelliler konusunda yapılan çalışmalar geliyor” şeklinde konuştu.
Başkan Şentürk ise, “Şuanda engelliler için çıkardığımız standartların tamamı Avrupa standartlarının Türkiye’ye adapte edilme şeklindedir. Güzel bir sistem kuruldu, ilk başta aksamalar olsa da toplantılardan sonra çözüldü. TSE olarak Türkiye genelindeki binlerce denetçimizle inşallah bakanlığımızın bizden talep ettiği izleme kurullarımız formları çerçevesinde gerekli denetimleri yaparak, ilgili makamlara sunacağız” ifadelerini kullandı.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)