TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Atık yağlar engellilere umut olarak geri dönecek

Eklenme Tarihi : 4 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 312 kez okunmuş.

haber

ANKARA – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Temiz Çevre Engelsiz Hayat’ projesi ile engellilerin yeni umudu olacak. Bakanlık belediyelere, PTT şubelerine, okullara, muhtarlıklara ve camilere konulacak olan bidonlarla atık yağları toplayacak. 300 bin tonluk atık yağın dönüştürüleceği projeden elde edilecek gelir, engelli vatandaşların işitme cihazı, tekerlekli sandalye ve protez gibi ihtiyaçlarını karşılayacak.

Bakanlık, 1 litresi 1 milyon litre içme suyunu kirleten atık yağların geri dönüştürülmesi için ‘Temiz Çevre Engelsiz Hayat’ projesini başlatıyor. Çevre kirliliğinin önüne geçecek olan proje aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlayacak. Daha önce belediye, PTT şubeleri, okullar, camiler ve konut sitelerinde atık yağları toplayan Bakanlık, proje için İstanbul’u pilot bölge olarak belirledi. İlerleyen dönemde projenin tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje kapsamında Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Belediyeler Birliği ve Muhtarlar Konfederasyonu ile mutabakata vardı. Yapılan işbirliğiyle Bakanlık, belediye binalarında, PTT şubelerinde, okullarda, muhtarlıklarda, camilerde ve konut sitelerinde bitkisel atık yağları toplayacak.

Yeni yapılacak binalarda atık ayrıştırma sisteminin zorunlu olacağını ve evsel atıkların kaynağından ayrıştırılacağını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, projenin ilk olarak İstanbul’da başlayacağını ve daha sonra tüm Türkiye’ye yayılacağını söyledi. Bayraktar, ‘Temiz Çevre Engelsiz Hayat’ projesinden elde edilecek gelir ile engelli vatandaşların akülü tekerlekli sandalye, protez ve işitme cihazı gibi ihtiyaçlarının karşılanacağını belirterek, “Atık yönetiminde istihdam edilen iş gücü bugün 60 bin kişiyi geçti. Geri dönüşümden sağlanan katma değer ise yıllık 1 milyarı aştı. 2023 yılında ise bu rakamı 5 milyara çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

EV HANIMLARI VE ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALACAK

Haziran ayı sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜÇEV yetkilileri, atık yağ toplama bidonlarını İstanbul genelinde belirlenen yerlere dağıtacak. Bakanlığın talimatı ile başlayan projenin geniş kitlelere ulaşabilmesi için kamu spotları, sosyal medya çalışmaları, cami ve okullarda bilgilendirme panoları yer alacak. Ayrıca, ev hanımlarına ve öğrencilere atık yağlar konusunda bakanlık ve TÜÇEV yetkililerince eğitimler verilecek.

(CİHAN)


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)