TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ayaklarıyla resim yapmak engelli Yusuf’un dünyası

Eklenme Tarihi : 24 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 318 kez okunmuş.

Anne ve babasının kan uyuşmazlığı nedeniyle engelli olan, ellerini kullanamayan 23 yaşındaki Yusuf Arslan, “Hayal Dünyam” adını verdiği odasında, ayağıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve merhum annesi Tenzile Erdoğan’ın aynı tablo içerisinde portrelerini çizdi. Yusuf, çizdiği resmi Başbakan Erdoğan’a takdim etti.Bin 500’ün üzerinde tablo yapan ve çok sayıda kişisel sergi açan Yusuf Arslan, geçen yıl sabah namazı sıralarında gördüğü rüyadan etkilenerek Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve merhum annesi Tenzile Erdoğan’ın aynı tablo içerisinde portrelerini çizdi. Ayağıyla çizdiği resimlerle görenleri kendine hayran bırakan Arslan, 9 yaşında ilk olarak masa ve üzerinde bir vazo çizdiğini ve bunu ellerini kullanamadığı için sol ayağıyla yaptığını belirtti. Arslan, “Daha sonra açan bir lale yaptım. Ailem bende bulunan bu yeteneği gördü ve bana destek oldu” dedi.Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdiğini dile getiren Arslan, “Karamsarlığa kapılmadım. Kendimi bu uğraşa verdim. Şimdiye kadar bin 500’ün üzerinde resim yaptım ve yaptığım çalışmalardan dolayı 5 tane ödül aldım” diye konuştu. Arslan, ressamların hayatını anlatan kitaplar okuduğunu, kendisine Salvador Dali’yi örnek aldığını anlatarak, şunları kaydetti:“Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine karşı özel bir sevgim var. Tüm bu çalışmaları yaparken Başbakanımız, eşi ve merhum annesinin bulunduğu bir portre yapmak geldi aklıma. Bu tabloyu önce yapamam diye düşündüm. Bir gün sabah namazının okunmasının ardından rüyamda Başbakanımızı gördüm. Bana, ‘Sen çalışmana devam et. Bunu başaracaksın ve ben seni bu bataklıktan çıkaracağım’ dedi. Daha sonra da Tenzile hanımı gördüm. O da aynı şeyleri söyledi. Bana destek verdiler. Tenzile Hanım bana tebessümle baktı. Uyandıktan sonra tabloya devam ettim.”
Yaptığı bu tabloyu bir süre önce Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etme şansı yakalayan Yusuf Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaptığım bu eseri Başbakanımıza vermeyi çok istiyordum ve başardım. Onu ve ailesini çok seviyorum. Hani Tenzile Hanım vefat ettiği zaman Başbakan İsra Suresi’ni okumuştu ya işte ben o zaman ilk defa Kur’an-ı Kerim’deki bir surenin anlamını ezberledim. Yaptığım tablodakiler hep gülüyor. O bu ülkenin babası biz de onun çocuklarıyız.”
1990 yılında Erzurum’da doğan Yusuf Arslan’ın anne ve babasındaki kan uyuşmazlığı nedeniyle iki günlükken sarılık hastalığına yakalandığı, erken teşhis ve tedavi yapılamadığı için beyin hücreleri hasar görerek işlevini yapamaz hale geldiği belirtildi. Beş çocuklu ailenin ikinci çocuğu olan ve engelli büyüyen Yusuf Arslan’ın azmi sayesinde 9 yaşında iken ayakları ile yere basabildiği ifade edildi.
AHMET AKBUĞA
ERZURUM


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)