TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bağcılar’da Engelliler Sarayı!

Eklenme Tarihi : 23 Mart 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 334 kez okunmuş.

Modern yaşam alanlarının oluşturulduğu sosyal ve kültürel projelerin hayata geçirildiği İstanbul’un Bağcılar ilçesi sakinleri için Engelliler Sarayı ile Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonları’nın aralarında bulunduğu 6 tesisi hizmete açıldı

Yıllarca dört duvar arasına mahkum bir hayat süren engellilerin ikinci yuvası haline gelen Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı ile Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonları’nın aralarında bulunduğu 6 tesisin hizmete açılışı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Bakan Müezzinoğlu, açılış töreninde engelli kursiyer Senem Ünal’ın okuduğu “Karınca” şiirini dinlerken duygulandı.

Modern yaşam alanlarının oluşturulduğu sosyal ve kültürel projelerin hayata geçirildiği Bağcılar ilçesi 6 yeni tesise daha kavuştu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen programda Türkiye’de bir ilk olan 16 bin 500 metrekarelik alana sahip olan Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı ile Demirkapı Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi, İnönü Mahallesi Müşerref Sabri Köseoğlu Aile Sağlığı Merkezi, Mahmutbey Mahallesi 24 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, Bağlar Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi ile Fevzi Çakmak Mahallesi 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu’nun açılışı yapıldı.

Bakan Müezzinoğlu, törenin düzenlendiği Engelliler Sarayı’nın bir benzerinin başka bir ülkede bile bulunmadığını belirterek AK Partili belediyelerin hizmet etmek için halk ile yürüdüğünü anlattı. 14 Ağustos 2001’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi olmayacak” dediğini hatırlatan Müezzinoğlu, “Allah’a şükür hangi alana bakarsak bakalım ülkemizde artık hiçbir şey eskisi gibi değil.” dedi.

AK Parti ‘nin belediyecilik anlayışının 1992 yılında Bağcılar’da filizlendiğini anlatan Müezzinoğlu, Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra da Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın gece ve gündüz çalışarak hizmet verdiğini ifade eden Kıyıklık, “Hayalleri olanlar çalışır. Rüyalarımızda bile hayallerini yaşayan ve kazandırmak için gece gündüz çalışan anlayışın mensuplarıyız.”dedi.

Müezzinoğlu, AK Parti İl Başkanlığı döneminde de İstanbul’daki 31 ilçede yaşayan engellileri en modern restoranlarda ağırladıklarını kaydetti. Müezzinoğlu, “Derdimiz onların hayallerini paylaşmaktı. Bu saraylar size bir ödül değil size olan borcumuzun ödenmesidir. Bu milletin geleceği için dua edin.” diye konuştu. Yüzde 30’larda aldıkları yerel yönetimleri Bağcılar’da yüzde 90’larla taçlandırdıklarını kaydeden Müezzinoğlu, Engelliler Sarayı’na övgüler yağdırarak Başkan Çağırıcı’ya gönülden teşekkür ettiğini belirtti.

“HEMŞEHRİLERİME GIPTA EDİYORUM”

AK Parti İstanbul Milletvekili Kıyıklık ise konuşmasında Başkan Çağırıcı’nın çok başarılı projeleri hayata geçirdiğini ve iyi çalıştığını belirterek, “Böyle bir başkana sahip oldukları için ben Bağcılarlı hemşehrilerime gıpta ediyorum.” dedi. Çok zor beğenen bir insan olduğunu ifade eden Kıyıklık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığı hizmetlerle beni bile memnun ediyor. Bağcılar’da, İstanbul’da ve Türkiye’de çok güzel şeyler oluyor. Güzel işler yapabilecek insanları seçerek ülkeye huzur ve nefes getirdiniz. İnşallah 30 Mart’ta da çok güzel sonuçlar alacağız.” dedi. Engelliler Sarayı’nın projesini yine engelli bir mimar tarafından çizildiğini hatırlatan Kıyıklık, “Çok güzel bir mekan oldu.” dedi. Kıyıklık, Başkan Çağırıcı’dan yürüyen merdiven yapmasını da istedi.

“MEMNUNİYETİNİN ORANI YÜZDE 92.5”
Bir önceki seçim çalışmalarını ‘Sen Bağcılarsın Büyük Düşün” diyerek başlattıklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise büyük düşünmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın yanında 8 yıl hizmet odaklı çalıştığını anlatan Çağırıcı, ‘önce insan diyerek yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi: “Bağcılar 1992’den bugüne hızlı süreç yaşadı. İlçemizi Bağcılarlılarla birlikte yönetiyoruz. Her kesimden hemşehrimin görüş ve düşüncesini alıyoruz. Mutlu, huzurlu bir Bağcılar’ı hedefledik. 13 Bilgi Evleri’mizde 30 bin ilkokul öğrencisi eğitim görüyor.

Sosyal ve kültürel kurslara katılıyorlar. Gençlik Merkeziyle gençlerimize, kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezimizle kadınlarımıza ve engellilere pozitif ayırım yapıyoruz. Bağcılar yükselen yıldız ise 7’den 77’ye bunda her kesimden hemşehrimin katkısı var.” Yapılan kamuoyu araştırmalarında ilçe sakinlerinin Bağcılar Belediyesi’nden memnuniyetinin yüzde 92’5 çıktığını kaydeden Çağırıcı, “Demek ki biz hemşehrilerimizin gönlüne girmişiz.” dedi. Konuşması sırasında kekeme kursunda gördüğü eğitimle sağlığına kavuşan “Yusuf” adlı çocuk kısa bir sohbet yapan Çağırıcı, “Engelli kardeşlerimizin mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Onların hayır dualarını alıyoruz.” dedi.

“BAKAN MÜEZZİNOĞLU DUYGULANDI”

Programın ilerleyen dakikalarında Yıldıztepe ve Akyiğit İlkokulu öğrencileri ile İlayda Doğan’ın okudukları şiirler davetlileri duygulandırdı. Bakan Müezzinoğlu, Bağcılar Engelliler Sarayı kursiyeri Senem Ünal’ın okuduğu “Karınca” isimli şiiri dinlerken gözyaşını tutamadı. Bakan Müezzinoğlu, iki şiir kitabı bulunan Senem’in şiirinden çok etkilendiğini ifade etti. Konuşmaların ardından canlı bağlantıyla Göztepe Spor Kompleksi’nin temeli atıldı. Ardından da yine canlı bağlantılarla Demirkapı Aile Sağlığı Merkezi, Mahmutbey Mahallesi 24 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, Bağcılar Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi, İnönü Mahallesi Müşerref Sabri Köseoğlu Aile Sağlığı Merkezi, Fevzi Çakmak Mahallesi 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu’nun açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra da Engelliler Sarayı kurdela kesilerek hizmete açıldı. Bakan Müezzinoğlu bu sırada, “Türkiye’de artık ambulans uçak ve helikopterlerimiz var. Hizmetlerimizi birileri rüyasında görse inanmazdı. Tesislerimiz Bağcılar’a hayırlı olsun.” dedi. Başkan Çağırıcı, Bakan Müezzinoğlu’na engelli kursiyerlerin yaptığı yağlı boya tabloyu hediye etti. Törene ayrıca Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)