TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Emine Erdoğan: “Engelliler Yasası’yla Devrim Yapıldı”

Eklenme Tarihi : 3 Kasım 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 336 kez okunmuş.

“Türkiye Fati ile Birlikte Yürüyor” kampanyası Lansmanı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, engellilerin önündeki engellerin kaldırılması için önemli mesafe alındığını söyledi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Türkiye Engellilerle Yaşama Kültürünü Arttırmak İçin Fati ile Birlikte Yürüyor” kampanyasının Türkiye Lansmanı yapıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan burada yaptığı konuşmada ülkemizdeki engellilerle ilgili çok önemli çalışmalar yapıldığını belirterek toplumun tüm kesimlerinde ortak bilinç oluştuğunu söyledi. Erdoğan, ancak toplumda bir insanın neler yaşadığını anlamak konusundaki bilgi ve empati eksikliğinin değişmemesine dikkat çekti.
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, elinde kandille dolaşan bir görme engelliyi anlattı. Görme engellinin elinde kandille dolaştığını gören bir kişinin yanına yaklaşarak, ‘senin için gece de gündüz de aynıdır. Ey cahil aydınlık da karanlık da senin gözünde beraberdir. Bu kandilin sana ne faydası olacak?’ dediğini anlatan Erdoğan, “O da gülerek, ‘bu kandili senin gibi gönül gözü kapalıların bana çarpıp testimi kırmaması için taşıyorum.’ demiş. Dünyanın kandille aydınlandığı günlerden günümüze çok şey değişti. Engellilerin temel hakları ve ihtiyaçları yasalar ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alındı. 2005’te yürürlüğe giren Engelliler Kanunu’yla devrim sağlandı” diye konuştu.
Engelliler için hak eksenli uygulamada hayal edilemeyecek mesafeler alındığını da vurgulayan Erdoğan, ancak bu gelişmelere rağmen değişmeyen şeyin birbirimizi tanımak olduğunu belirterek, “Değişmeyen şey, bir insanın neler yaşadığını anlamak konusundaki bilgi ve empati eksikliğidir.” dedi. Erdoğan, çocukların görme engelli çizgi kahraman Fati’den çok şey öğreneceklerini de sözlerine ekledi. Erdoğan konuşmasının ardından sahnede Fati ile sohbet etti. Fati, Erdoğan’ın sorması üzerine bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı.
“KAMUDA 32 BİN ENGELLİYE ULAŞTIK”
Aile ve Sosyal Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da, dünyada ilk engelliler yasasının AK Parti iktidarında çıkarıldığını belirterek, “2005’te çıkarttığımız yasayla özellikle engellilerin devlet kurumlarına parklara, belediye binalarına kolaylıkla ulaşabilmesi için tüm imkanları sağladık. Eğitim alanında önemli başarılara imza attık.” dedi. Asan, 2002 de kamuda çalışan 5 bin engelli varken, şimdi bu sayının 32 bine ulaştığını kaydetti.
“FARKINDALIĞI ORTAYA KOYDUK”
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Fati’yi bir çok kez Engellliler Sarayı’nda ağırladıklarını belirterek, “Fakında olmak ve farkındalığı ortaya koymak amacıyla bir araya geliyoruz. 15 yıl önce başlattığımız kadınlarımız ve engellilerle ilgili pozitif ayrımcılığı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde çok güzel bir noktaya getirdik.” dedi. Çağırıcı, açtıkları Engelliler Sarayı’nda da engelli kursiyerlerin eğitim gördüğünü ifade ederek çok mutlu olduklarını ifade etti. Çağırıcı, şöyle konuştu: “Bireylerin mutluluğunu mutlaka yakalamalıyız. Engellisi, kadını, çocuğu mutlu olmayan Bağcılar’da mutluluğu yakalamak mümkün değildir. Fati güzel bir karakter. Sayın milletvekilimiz Lokman Ayva ile bir çok proje ürettik. Sporla da güzel bir rehabilite yakaladık. Beş yıl önce evlerinden yatalak durumda aldığımız kızlarımız geçen yıl Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldu. Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva da, verdiği desteklerinden dolayı Emine Erdoğan’a teşekkür etti. Daha sonra konuşan Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da engelliler için yaptıkları çalışmaları anlattılar.
“ERDOĞAN’A FATİ MAKETİ HEDİYE EDİLDİ”
Toplantı sonunda Erdoğan, günün anısına projeye destek veren Çağırıcı, Göksü, Uysal, Kara, Lokman Ayva ile işadamları Kenan Yabanigül ve Ömer Yılmaz’a plaket verdi. Ardından hatıra fotoğrafı çekildi. Ayva’da Erdoğan’a teşekkür plaketi verdi. Çağırıcı ile engelli kursiyerler, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerlerinin yaptığı “Fati” adlı maketi Erdoğan’a hediye etti. Erdoğan ayrıca düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında birinci olan öğrencilere ödüllerini verdi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)