TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli dostu adliye binalarıyla adalet hizmetlerine erişim kolaylaşıyor

Eklenme Tarihi : 22 Mayıs 2022 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 667 kez okunmuş.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse, Adalet Bakanlığının adliyelerin engelli dostu olmasına önem verdiğini, Türkiye’nin birçok yerindeki adliyenin erişilebilirlik sertifikasının bulunduğunu bildirdi.

İsmet Karakaş   |13.05.2022Engelli dostu adliye binalarıyla adalet hizmetlerine erişim kolaylaşıyorFotoğraf: Muhammed Yaylalı/AA

Ankara

Engelliler Haftası kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Başsavcı Karaköse, Bakanlığın 2019’da “erişilebilir adalet hizmetleri” alanında ödül aldığını anımsattı.

Türkiye’nin birçok yerindeki adliyeler gibi Ankara Batı Adalet Sarayı’nın da erişilebilirlik sertifikasının bulunduğunu bildiren Karaköse, adliyeye gelen bir engelli vatandaşın adliye girişinden gideceği ilgili birime kadar kullanabileceği kendilerine ait alanların bulunduğunu kaydetti. Karaköse, adliyeye gelen görme engelli vatandaşlara çıktı almak istemesi halinde Braille alfabesi ile çıktı verildiğini dile getirdi.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü personelince engelli vatandaşların adliye girişinde karşılanarak, işlemlerine refakat edildiğini anlatan Karaköse, “Devletimiz tüm kurumlarında olduğu gibi adliyelerde de engelli personel istihdamına önem vermektedir. Ankara Batı Adliyesinde 67 engelli vatandaşımız istihdam edilmiştir.” diye konuştu.

Karaköse, adliyeye gelemeyecek durumda olan engellilerin ifadelerinin hakim ve savcılar tarafından ikametlerinde alınabildiğini de kaydetti.

Ankara Batı Adli Destek Hizmetleri Müdürü Songül Tuncay ise 2020’de Ankara Batı Adliyesinde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başladıklarını, başta çocuk, kadın, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirme işlemleri yaptıklarını ifade etti. Tuncay, cinsel istismar mağdurlarının da adli görüşme odalarında uzman eşliğinde ifade işlemlerine yardımcı olduklarını dile getirdi.

Engelli vatandaşlar “erişilebilir adalet”ten memnun

Görme engelli vatandaşlardan Samet Eren, adliyenin erişilebilir olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, gerektiğinde sorunlarını istedikleri gibi dile getirebildiklerini söyledi. Braille alfabesiyle görme engellilerin adliyede temsil edildiğini, dosyalarını inceleyebildiklerini aktaran Eren, ilgili personele teşekkür etti.

Engelli vatandaşlardan Murat Arslan, yaklaşık 3,5 yıldır Ankara Batı Adliyesinde savcılık talimat bürosunda çalıştığını, adliyedeki çalışma ortamından memnun olduğunu söyledi.

Ankara Batı Adliyesinde engellilerin yanı sıra yaşlı, hamile kişilere de kolay erişilebilirlik imkanlarının bulunduğunu aktaran Arslan, engelli vatandaşların gerektiğinde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü personelince yönlendirildiğini sözlerine ekledi.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)