TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelli işçi alımında, 2. bir sınav daha yapılacak

Eklenme Tarihi : 6 Haziran 2014 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 367 kez okunmuş.

İŞKUR, işçi alım yönetmeliğinde, EKPSS’ye yönelik düzenlemeler yaptı.

30 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yapılandeğişiklikler şu şekildedir.

EKPSS İLANLARINDA BARAJ PUANI OLMAYACAK

EKPSS ilanlarında baraj puanı olmayacak

EKPSS İBARESİ, İŞÇİ ALIM YÖNETMELİĞİNE KONULMUŞTUR

İşçi alımında EKPSS sınav sonuçlarının kullanılması için gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır.

İŞÇİ STATÜSÜNDEKİ MÜFETTİŞ, UZMAN, DENETÇİ YARDIMCILIĞI İLANINDA KPSS PUAN TÜRÜNÜ TALEBİ VEREN KURUM BELİRLEYECEK

Önceki düzenlemede, müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı hariç tutularak işçi alımlarında (B) Grubu sınav sonuçlarının esas alınacağı belirtilmişti.

Yeni düzenlemede, müfettiş, uzman veya denetçi yardımcısı alınırken, talebi veren kamu kurum ve kuruluşuncun belirttiği KPSS puan türünün esas alınacağı hükme bağlanmıştır.

ENGELLİ İŞÇİ ALIMINDA EKPSS KULLANILACAK

Yönetmeliğin 10. maddesinde yapılan düzenlemeye göre münhasıran engelli işçi taleplerinde EKPSS sonuçları kullanılacaktır.

SINAV KOMİSYONUNA, SAKATLAR KONFEDERASYONU DEĞİL EN ÇOK ÜYESİ OLAN KURUM GÖNDERECEK

Sınav komisyonlarına daha önce “Türkiye Sakatlar Konfederasyonunca” üye verilmesi karara bağlanmıştı. Yapılan değişiklik ile konfederasyon ismi çıkarılmış ve bununyerine “en çok engelliyi temsil eden üst kuruluş tarafından” ifadesi getirilmiştir.

ÖNCELİK HAKKINA SAHİP OLANLARDA EKPSS ARANMAYACAK

Öncelik hakkına sahip olanlar da, KPSS’nin yanı sıra EKPSS şartı da aranmayacak.

EKPSS PUANIYLA İŞÇİ OLARAK ATANAN BİR DAHA AYNI PUANLA İŞÇİ OLARAK ATANAMAYACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarına sürekli işçi olarak girmiş olanların, deneme süresi sonunda da çalışmaya devam etmeleri halinde, aynı tarihli EKPSS puanları ile bir başka kamu kurum ve kuruluşunun sürekli işçi talebine başvuruları kabul edilmeyecek.

3 KATI ADAY SÖZLÜYE GÖNDERİLECEK

EKPSS sınav sonucunu talep eden engelli işçi alım ilanlarında, en yüksek puanlı 3 katı aday, sınav yapılması için ilgili kuruma bildirilecektir.

KURUM SINAVI NASIL OLACAK?

Kurum tarafından yapılacak sınav, yazılı veya sözlü yöntemlerinden biri veya ikisi kullanılarak yapılacaktır.

Adayın başarı puanı;

– hem yazılı hem de sözlü sınav yapılması halinde, adayın EKPSS puanının yüzde ellisi, yazılı sınav puanının yüzde otuzu, sözlü sınav puanının yüzde yirmisi;

– sadece yazılı ya da sadece sözlü sınav yapılması halinde adayın EKPSS puanının yüzde yetmişi, yazılı veya sözlü sınav puanının yüzde otuzudur.

Başarı puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle açık iş sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek adayın isimlerini kapsayan bir liste belirlenerek ilan edilir. Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar sınav kurulunca incelenir.


DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)