TEL : 0312 245 40 40
TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ
YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Engelliler için işbirliği yapılacak

Eklenme Tarihi : 20 Ekim 2013 Kategori : Haberler | Facebook'da Paylaş | Twitterda Paylaş | 352 kez okunmuş.

Ankara- Engelli bireylerin sosyal ve ekonomik yaşama katılımının önünü açan projeleri hayata geçiren Çankaya Belediyesi, benzer projelerle Almanya’da farkındalık yaratan Bethel Vakfı ile proje işbirliğine hazırlanırken vakfın yöneticileri ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık projenin ayrıntılarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Merkezi Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bielefeld kentinde bulunan vakfın geçtiğimiz Temmuz ayında Çankaya Belediyesi iştiraki Belde A.Ş. ile imzaladığı protokolle hayata geçirilen proje kapsamında toplumsal yaşamın dışına itilmiş ya da destekten yoksun bireylerin sosyal rehabilitasyonu alanında çalışmalar yürüten vakfın Kuzey Ren Vestfalya Bölge Müdürlerinden Prof. Dr. Ingmar Steinhart, Erhard Wehn, Bölüm Sorumlusu Michael Eskau ile Proje Koordinatörü Murat Türkel’i makamında kabul eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, vakıf yöneticilerinden bilgiler alarak proje kapsamında neler yapabilecekleri konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Almanya’da yerel yönetimlerin vakıf, dernek gibi kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yaptığını hatırlatan ve 140 yıllık geçmişiyle sosyal hizmet ve rehabilitasyon alanlarında vakıf olarak büyük deneyim kazandıklarını ifade eden vakfın bölge müdürlerinden Prof. Dr. Ingmar Steinhart, ‘Engelli bireylerin sosyal hayata kazandırılması konusunda Çankaya Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar bizim bu işbirliğini gerçekleştirmemizde ön ayak oldu. Bizim çalışmamıza konu olan ‘Kültürlerarası Gençlik ve Çevre Değişimi Projesi’ çerçevesinde uyum sorunu yaşayan 12-18 yaş aralığındaki çocuklar ve genç yetişkinlerin farklı kültür ortamlarında 12 ila 24 ay arasında değişen sürelerde pedagog ve sosyal hizmet uzmanları gözetiminde yeni tecrübeler kazanacağı bu çalışma umarım iki kurum için de yararlı işlerin yapılmasına vesile olur’ diye konuştu.

Özellikle engelli ve dezavantajlı bireyler için eğitimden günlük bakıma, istihdamdan sağlık hizmetlerine kadar birçok alanda gerçekleştirdiği hizmetlerin hiç de yabana atılmayacağını dile getiren Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ise kadın ve çocuk dostu belediyecilik uygulamalarından olan Kadın Sığınmaevi, Gündüz Bakımevleri ve Bin Çocuk Korosu çalışmaları hakkında bilgi verirken engelli bireylerin sosyal ve ekonomik yaşama katılımını sağlayan çalışmaların da kapsamı genişletilerek devam edeceğinin müjdesini verdi.

Alman heyet ayrıca Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi (SPM)’ni de ziyaret ederek merkezde devam eden Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY) ile ÇENGEL 2 projeleri hakkında bilgiler aldılar. Çankaya Belde A.Ş. Genel Müdürü Serdar Karaduman ve Projeler Koordinatörü Yalçın Dal’la birlikte atölyeleri ve derslikleri gezen heyet kursiyerlerle de sohbet etti.

 

DERNEK ADINA ARSA SATIN ALINMIŞ, ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM TESİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.

ENGELLİ VE AİLELERİNE YÖNELİK SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR, SANAT VE YARDIMLAŞMA KAPSAMINDA ÇALIŞAN KURULUŞUMUZUN, DAHA ETKİN VE VERİMLİ OLABİLMESİ İÇİN SPONSORLUKLAR, AİDATLAR VE BAĞIŞLARA AYRICA GIDA YARDIMLARI, TEKERLEKLİ SANDALYE VE AKÜLÜ ARAÇLAR GİBİ ÇEŞİTLİ MEDİKAL MALZEMELERE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR.

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ DİLEDİKLERİ ZAMAN, GÖNÜL RIZALARI İLE BAĞIŞLARINI YAPABİLMELİDİR. İSTİSMARCILARA LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ. EV VE İŞ YERLERİ GEZİLEREK , ÇEŞİTLİ ÜRÜN SATIŞLARI, TİYATRO BİLETLERİ, TELEFONLARLA ARAYIP YA DA KAPINIZA GELİP, DERNEKLER VEYA ENGELLİLER ADINA PARA İSTEYENLERE KESİNLİKLE İTİBAR ETMEYİNİZ!

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: 4263- 0115856) (IBAN TL TR33 0006 4000 0014 2630 1158 56 )

VAKIFLAR BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (TÜRK LİRASI bağış hesap no: IBAN (TR 870001500158007304832375)

TÜRKİYE İŞ BANKASI  ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (EURO bağış hesap no: 4263- 26989) (IBAN EURO TR12 0006 4000 0024 2630 0269 89)

TÜRKİYE İŞ BANKASI ETİMESGUT ŞUBESİ HESAP ADI: TÜM ENGELLİLER VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (USD bağış hesap no: 4263-0026975) (IBAN USD TR02 0006 4000 0024 2630 0269 75)